Министерството на земеделието и храните (МЗХ) работи активно с Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) по това земеделските производители да получат близо 700 млн. лв. през декември т.г.

Информацията е съобщена на среща на премиера Николай Денков с представители на зърнопроизводителите. Информация за разговора беше разпространена от пресцентъра на Министерския съвет (МС). В него са участвали също ресорният министър Кирил Вътев, изпълнителните директори на ДФЗ и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) - Георги Тахов и Светлозар Патарински, както и шефът на Агенция "Митници" Павел Тонев.

Следващата седмица ще бъде публикуван индикативният график за всички плащания към земеделските производители до края на годината. Най-голямото от тях ще е от близо 700 млн. лв. по линия на "Основно подпомагане на доходите за устойчивост" от Кампания 2023. Подпомагането замества Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). На кандидатствалите за директни плащания за Кампания 2023 от 6 ноември ще се пращат по имейл резултатите от мониторинга на площите им. Те ще могат да подадат възражение в 14-дневен срок чрез Системата за електронно услуги (СЕУ), или да оттеглят парцела си.

Агроминистърът не очаква да го ротират, но чака Брюксел, за да даде пари на животновъдите

Агроминистърът не очаква да го ротират, но чака Брюксел, за да даде пари на животновъдите

Нормалният свят работи по правила, напомни Кирил Вътев на животновъдите

По време на срещата зърнопроизводителите са представили пакет от мерки и предложения, които според тях ще подпомогнат организацията и начина на работа в сектора. По думите на Денков правителството е готово да влезе в експертен разговор по всяко от предложенията, така че да бъдат разработени най-ефективните решения в дългосрочен план.

Припомняме, че на 24 октомври МЗХ увери, че държавата изпълнява стриктно поетите ангажименти по подписания меморандум със земеделските производители и животновъди на 20 септември, след като беше обявена протестна готовност от страна на животновъди.

През септември земеделски производители излязоха на протести, които бяха прекратени след подписване на меморандум с правителството. Сред основните точки документа бе забрана за внос на украински слънчоглед до момента, в който не бъдат изчерпани количествата български такъв. Държавата обеща и да даде 63 милиона лева компенсации на зърнения сектор.