Рекорден дял поляци - някога сред най-мобилните работници в Европейския съюз - се отказват от имиграцията и вместо това избират да работят у дома в момент, в който недостигът на служители тормози целия континент - от Великобритания, през Германия, Полша и до България, пише Bloomberg.
Нивото на безработица е близо до най-ниското в историята и всяка втора компания се оплаква от това, че трудно намира кой да заеме позициите. В тази ситуацията 76% от поляците напълно отписват възможността да търсят работа в чужбина, показва изследване на Work Service SA. Това е най-големият дял, откакто дружеството прави подобни изследвания преди четири години. Тогава около половината поляци бяха твърдо уверени, че няма да напуснат страната.
Мачей Видуцки, главен изпълнителен директор на Work Service, посочва, че това е резултат от по-добрата позиция, в която се намират работници в момента заради липсата на работна ръка. И все пак заплатите са сред основните причини, които могат да накарат поляците да напуснат държавата си и да работят в чужбина.
Промяната в настроенията им влияе и върху западните държави. През първото тримесечие на годината Великобритания за първи път отчете спад на заетостта сред хората от осемте държави, които бяха част от комунистическия блок, след влизането им в ЕС след 2004 година.
Откакто Полша се присъедини към съюза, около 2,6 милиона души са се преместили да работят основно в Западна Европа, привлечени от по-високо заплащане.
След години на намаляване на безработицата и вторият най-бърз растеж на заплатите през последното десетилетие, полската икономика се е напът да постигне ръст от над 4 процента през тази година.
И все пак средната заплата на час в Полша е едва 6,30 евро - третата най-ниска в ЕС и 20 евро по-ниска от средното за блока. Именно това е причината 2,6 милиона души (или 12% от запитаните) все пак да обмислят да напуснат страната.
se-ko
на 22.05.2018 в 19:17:12 #1приключвасе ера на капиталистическо робство. капиталист роб сам себя и принужда да работи други