Създаваме четири индустриални зони в София. Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова, която участва във форум на тема "Германските инвестиции в България 1990-2017. Германо-българските търговски отношения 2001-2018", предаде БГНЕС.
Тя съобщи, че голямата индустриална зона ще се намира в северните територии - "Кремиковци", "Нови Искър" и "Връбница". Освен това индустриални зони, макар и с по-малки размери, ще бъдат изградени в кварталите "Младост", Надежда" и "Овча купел".
Фандъкова изрази надежда, че по този начин в града ще бъдат привлечени стратегически инвеститори, тъй като територията, особено тази в "Кремиковци", била изключително привлекателна с транспортната си свързаност. Имало и планове да се изгради и метро до тази зона. Кметът добави и че успоредно с това ще бъдат създадени условия за здравно обслужване в района и учебни центрове.
Фандъкова изтъкна, че страната ни е предпочитана от чуждестранните инвеститори заради инфраструктурата, хората и данъчната политика. Тя посочи, че се работи и по промяна на методиката за определяне на такса смет, така че бизнесът и гражданите да плащат справедливо за тази услуга.
Кметът изрази надежда възможностите за партньорство между България и Германия да продължат да се разрастват и подчерта, че през последните години София привлича все повече чуждестранни инвеститори. Тя се позова на данни на Института за пазарна икономика, според които столицата е привлякла 54% от инвестициите в България и произвежда 40% от БВП на страната.
По думи на градоначалника през последните години в икономиката на града най-голям ръст има ИТ сектора и аутсорсинга на бизнес услуги, където ръстът е близо с 200% за последните 10 години.
В града ни са базирани над 92% от българските технологични компании и 72% от служителите са тук, изтъкна Фандъкова.
Тя посочи, че повечето инвестиции означават повече работни места и по-висок стандарт на живот.
По думи на Фандъкова се предвижда да се въведе специален ресор, ангажиран с дигитализирането и използването на технологиите на общината. Тя напомни, че плащането на данъци и такси вече се извършва по електронен път.
Според кмета административното обслужване все още се нуждае от повече удобства за бизнеса и повече прозрачност, като това ще бъде водещ приоритет за следващите години. Фандъкова съобщи, че предстои да бъде въведена електронната система за таксуване в градския транспорт.
На форума стана ясно и че от 1 ноември обществените поръчки ще се провеждат изцяло по електронен път.