Все още сме далеч от конвергенция със страните от ЕС. Дори страни, които са извън ЕС, ни изпреварват по доходи. Това заяви пред БНР Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН.
Той подчерта, че България е на около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. По думите му Румъния, която през 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, в момента е с 1/7 по-добър показател. Сарийски добави, че минималната работна заплата у нас е с 1/3 по-малко от тази в северната ни съседка.
Според него инвестициите в България са намалели, защото инвеститорите не са склонни да влагат парите си в страна, в която има поредица от предсрочни избори и няма редовно правителство. Икономистът е на мнение, че свиването на възможното поле на инвестиции не трябва да се пренебрегва като фактор в съпоставката между 2008 г. и сега.
Другото нещо е структурата и размерът на работната сила. В онези години все още имаше наличност на доста квалифицирани хора, с които можете да правите бизнес, допълни той. Сега състоянието е коренно различно - доста от българите излязоха в чужбина, отбеляза Сарийски.
Той посочи, че влияние оказва и непредсказуемостта на средата. По думите му в момента се говори за премахване на прага на осигурителния доход, облагането на банките за свръхпечалба. Инвеститор, който вижда, че нещата се решават от днес за утре, не е склонен да инвестира на такова място. И не на последно място е ограниченият вътрешен пазар, каза още Сарийски.