За втора и трета поредна година заплатите нарастват. Това отчитат и от Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) у нас.
Една от причините за това е дефицитът на работна ръка, което движи заплатите нагоре с двуцифрени числа, отчете президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференцията по темата.
Въпреки това у нас има силно подоходно разделение на работниците. 600 000 служители са нископлатени, притеснен е Пламен Димитров. От тях 403 000 работят на минимална заплата.
В хотелиерството и ресторантьорството 38% от служителите са на минимална заплата, като два пъти повече служители в сектора са наети на минимална заплата в сравнение с миналата година. Това на Пламен Димитров му говори, че хотелиерството подивява. В строителството 25% са с минимален доход.
1037 лева е средната заплата за третото тримесечие през тази година, като четирицифрено е възнаграждението в столицата. Това не може да се каже за видинско или, както Пламен Димитров се изрази - тези данни напомнят на: "пиле със зеле, но за едни няма пиле".
Дори по данни на синдиката увеличението на заплатите се ускорява. Само за година ръстът на възнагражденията в частния сектор е 11%. Над 600 милиона лева са разходите за заплати в Бюджет 2018 за държавния сектор.
Чиновниците ще получат между 2% и 12,5% ръст на заплатите. Това обаче е недостатъчно, според КНСБ. В здравеопазването стартовата заплата за медицинска сестра навсякъде трябва да е поне 700 лева според Пламен Димитров. Старша сестра трябва да получава поне 800 лева, според сметките на синдиката.
От КНСБ са доволни, че с 20% е увеличен бюджетът на културното ведомство, където също ще има ръст на заплатите.
Сериозно недоволство синдикатът има спрямо сектор Земеделие, където няма да има чувствително увеличение.
Димитров очаква сътресение в Изпълнителната агенция по горите, чийто бюджет е орязан с 1 милион лева.
В десет от 21 предприятия в пивоварния сектор ще има 11% ръст на заплатите от 1 април 2018. В хранителната промишленост се очаква увеличение на заплатите от 4-10% от догодина. КНСБ иска поне със 100 лева ръст на заплатите в енергетиката.
В оръжейния сектор също се очаква повишение на възнагражденията на работниците, информират от КНСБ.
stefan-nikolov
на 05.12.2017 в 21:04:51 #2ТОЗИ ДОКОГА ЩЕ ДАВА РАЗЯСНЕНИЯ ,ЧЕ ЗАПЛАТАТА ПОСТОЯННО РАСТЯЛА . МИ ДА ДОЙДЕ ДА РАБОТИ В НЯКОЕ ЧАСТНО ПРЕДПРИЯТИЕ ДА ВИДИМ КАКВА ЗАПЛАТА ЩЕ ВЗИМА - НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 500 ЛВ.
Арахангел Михаил
на 04.12.2017 в 13:54:44 #1В хотелиерството и ресторантьорството 38% от служителите са на минимална заплата, като два пъти повече служители в сектора са наети на минимална заплата в сравнение с миналата година. Това на Пламен Димитров му говори, че хотелиерството подивява. В строителството 25% са с минимален доход. ========================================== Няма ли кой да го прибере този катил и тракторист, че да мирясат всички. Той ако наистина не грее - нека го светнем, че където пише "на минимална заплата", там босът раздава едни пликчета под масата и НЕ ВНАСЯ едни голе-е-еми пари в държавния бюджет. А тая червена подводница само търси под вола теле, че да внушава разни небивалици. Защото един бачкатор в строителството само обедите не може да си плати с минималната заплата, да не говорим за бензина да отиде на работа. За пиенето не ми се мисли. И защо ли един път тоя готованец не призове да се провери каква е производителността сред въпросните бачкатори и колко пъти е по-малка в сравнение с тази на германските, английските и т.н. подобни. Защото ако не знае или не иска да каже - можем да го просветлим по въпроса. Ама тогава ще трябва да се скрие някъде.