Ръководството на „Кремиковци" иска специална процедура за несъстоятелност, чрез която активите да бъдат прехвърлени в нова компания.

Това съобщи главният изпълнителен директор Гунтупали Джаганадам, който зае поста от февруари тази година.

Чрез специалната несъстоятелност всички активи ще бъдат запазени и ще се запази производството, ще бъдат спазени и интересите на кредиторите, убеден е той.
Джаганадам е категоричен, че трябва да има предварително споразумение с потенциалните инвеститори.

По думите му предстои сключване на споразумение между инвеститорите и държавните фирми за изплащане на задълженията към тях.

От пресконференцията на ръководството на „Кремиковци" стана ясно, че потенциалният инвеститор в комбината е АрселорМитал - фирмата, собственост на големия брат Лакшми Митал.

В дружеството не е постъпвала оферта за придобиване на комбината от украинския бизнесмен Жеваго. Това, което е постъпило е предложение за процесинг, тоест работа на ишлеме

Директорът по технологичното развитие на Кремиковци Стоян Пирлов заяви, че в дружеството не е постъпвала оферта за придобиване на комбината от украинския бизнесмен Жеваго.
Това, което е постъпило е предложение за процесинг, тоест работа на ишлеме и не беше споменато нищо за придобиване на „Кремиковци" като цяло, уточни Пирлов.

Гунтупали Джаганадам каза още, че офертата на Арселор Митал е представена както до Кремиковци, така и до правителството.

Той отказа да коментира въпроса за бъдещето на ЦСКА с аргумента, че е главен изпълнителен директор на „Кремиковци" и би желал да ограничи изказванията си само в рамките на „Кремиковци".

Оперативният директор на Кремиковци Пламен Стоянов, заяви, че се подобряват показателите на дружеството и че през април и май „Кремиковци" успява да увеличи производството.

Пред news.bg той коментира проверката на ДАНС и съмненията за кражби на въглища от склад на държавния резерв в „Кремиковци".
По думите му въпросните въглища не били откраднати, а оползотворени.

Има 19 500 тона въглища, които са като държавен резерв - на територията на „Кремиковци" в един склад, които като държавен резерв се използват евентуално при война или някакво природно или друго бедствие, поясни Стоянов.

„Кремиковци" изпадна в една много тежка криза - нямаше начин как да си достави въглищата от Бургас до „Кремиковци", заради проблема с БДЖ, когато ни спряха обслужването на товарите, уточни той.

Ако „Кремиковци" не беше използвал тогава държавния резерв можеше да се получи невъобразим взрив и една част от София да я няма, обясни Стоянов и каза, че според него ако сега се наложи пак би взел въглищата от резерва.

Той допълни, че въглищата ще бъдат възстановени след довозването с кораби на въглища в Бургас, което вече е започнало.

Въпросните 19 500 тона не са откраднати, просто са оползотворени, подчерта Стоянов.