Линията на бедността за 2011 година е „замразена" на равнището от 2010 година, а именно - 211 лева. За това алармира по време на пресконференция председателят на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му всякакви други съображения - за криза в икономиката, ниска инфлация и други са несъстоятелни, тъй като линията на бедност е обективна величина и тя по никакъв начин не бива да се коригира заради нечии предпочитания.
Димитров припомни, че издръжката на живота през месец септември 2010 година е нараснала с 4,9% на годишна база. „В случая оставаме с убеждението, че линията на бедност се манипулира към ниските доходи в страната с политически цели и избягването на неудобни сравнения", подчерта синдикалистът.
Любомир Тонев заяви, че при избора на линия на бедност правителството е използвало съотношение към т.нар. медианен доход от 55%. За сравнение ЕВРОСТАТ приема, че този процент се приема да бъде 65 и че само така се гарантират реални стойности.
По думите на Тонев при линия на бедност от 211 лева, под нея падат 14,7% от домакинствата в страната или това са около 1 110 000 - 1 200 000 души.
От КНСБ категорично се възпротивиха срещу подобен подход и настояха при избора на официална линия на бедност да се съблюдават обективните статистически данни, което по думите на синдикалистите с нищо не застрашава Бюджет 2011.
Пламен Димитров подчерта, че за първи път от 8 години насам две последователни тримесечия ( второто и третото тримесечие на 2010 година) дават едни и същи резултати - средната работна заплата е замръзнала на 731 лева.
Вече се пречупва инерцията, наблюдавана във времето и това се обяснява с намаляване на заетостта, заяви още той.
Председателят на КНСБ изтъкна, че динамиката на средните заплати по сектори за предшествания период се различава съществено и безусловно зависи от размаха и дълбочината на кризисните явления.
По думите му кризата се усеща най-много в частния сектор, където са заети 820 хиляди души. Тук се наблюдава символично нарастване на средната заплата при намалена заетост и редуцирани средства за работна заплата.
Относително слабо засегнати са добивната промишленост, преработващата промишленост, транспорта. Тук средната заплата за третото тримесечие на 2010 година спрямо същия период за 2009 година се повишава, а намалението на заетостта е с ниска стойност.
Очевидно тук има малко мръдване и тези 350 хиляди души не я усещат толкова, подчерта Димитров.
Той изтъкна, че има сектори, в които се наблюдава отчетливо нарастване и на заетостта, и на средствата за заплати, и на средната работна заплата.
Става въпрос за дейности в областта на информационните технологии и услугите, където „явно кризата за тези 170 хиляди души вече е приключила."
Най-тежко е положението, по думите на Димитров, в секторите, финансирани от бюджета и фондове, където и заетостта, и средната заплата са с негативни показатели.
Най- засегнато е здравеопазването, където „наблюдаваме една драматика - близо с 20% са намалели парите за работни заплати."
Е нормално е всичко това да предизвика напрежение и да изкара хората на улицата, подчерта още Пламен Димитров.
По думите му през третото тримесечие на 2010 година спрямо същия период за 2008 година броят на наетите лица е намалял с 312 хиляди души.
Димитров каза още, че през последното тримесечие в това отношение се наблюдава известно движение нагоре. Според анализ на КНСБ обаче това оживление се дължи на сезонния фактор. „Затова ние нямаме основание да не смятаме, че през следващото тримесечие ще се наблюдава спад в заетостта", изтъкна синдикалистът.
Както и да го погледнем, както и да го въртим всичко потвърждава стагнирането на доходите, намаляване на броя на заетите лица, категоричен бе Димитров и допълни: „А къде отиват тези хора, след като не се регистрират като безработни?"
По думите му регистрираната безработица не се увеличава, а напротив - намалява. „Не разбирам защо управниците ни се гордеят с това", заключи Димитров.
Mars
на 16.11.2010 в 20:30:31 #4Лъжат и манипулират обществеността за броя на безработните в България! Безработните в капиталистическата ни държава са повече от 2 000 000 трудоспособно население! В това число влизат и регистрираните, и нерегистрираните като безработни ... Даже и един да е безработният, то пак би било несравнимо със социалистическа Народна Република България, където нямаше безработни, нямаше бедни, нямаше гладни, нямаше болни и нелекувани! Нямаше! Нещо да кажете, кретенчета?
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
don Pozo
на 16.11.2010 в 18:51:13 #3Абе Борьо, що се прайш?! След като ходиш да се подисваш и получаваш обезщетения си траеш. След като вече не получаваш нищо и ти набиват , че нямаш шанс защо бе ще се редиш всеки месец на опашки заради една статистика?
alien_xp
на 16.11.2010 в 16:59:18 #2правилно
boris
на 16.11.2010 в 14:24:44 #1По думите му регистрираната безработица не се увеличава, а напротив - намалява. „Не разбирам защо управниците ни се гордеят с това", заключи Димитров. --------------------------------------------------------------------------------------------- Това изказване е малоумно, у нас няма закон който да задължава хората да работят, следователно - безработен е само този кой то е заявил, че си търси работа. Ако не си го направил - си е твое право, просто си преценил, че това не е проблем на държавата.