Физическите лица, развиващи собствени Интернет сайтове, извършват трудова дейност за свой риск и за своя сметка и подлежат на осигуряване. Това съобщи изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов, цитиран от tax.bg.
"В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването работата по Интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. В това си качество са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични тьрговци,собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители.
Осигуряването им се провежда по реда на чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО. Съгласно чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Самоосигуряващите се лица формират и окончателен месечен размер на осигурителния доход, въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ /по аргумент на чл. 6, ал. 8 от КСО/", се казва в писмо-отговор на запитване до Централното управление на НАП.
По отношение на данъчното третиране на доходите, в писмото са разгледани две основни хипотези. Едната е когато физическото лице осъществява стопанска дейност и като такова има интернет страница (сайт, блог и т.н.). То съответно заплаща определени разходи по поддържането й, в т.ч. закупуване на домейни, плащане на такси и т.н. В този случай, разходите, както и приходите (доходите) от поддръжката следват данъчното облагане, предвидено в ЗДДФЛ за доходите от съответната стопанска дейност, а именно доходи от стопанска дейност като едноличен търговец - за физическите лица, които са търговци по смисъла на Търговския закон (ТЗ), независимо дали са регистрирани или не са регистрирани като еднолични търговци - облагаемият доход се формира по реда на чл. 26, ал. 1-7 от ЗДДФЛ, а годишната данъчна основа - по реда на чл. 28 от закона.При доходи от друга стопанска дейност - за физическите лица, които извършват стопанска дейност, но не са търговци по смисъла на ТЗ (упражняване на свободна професия, занаят и др.) - облагаемият доход се формира по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, а годишната данъчна основа по реда на чл. 30 от закона.
По смисъла на чл. 8, ал. 1 и 11 от ЗДДФЛ доходите, които произтичат от стопанска дейност чрез определена база на територията на Република България или от разпореждане с имуществото на такава определена база, са от източник в страната, като мястото на изплащане на дохода не се взема предвид. Следователно, фактът, че закупените домейни не са от български уеб страници и се "паркират" на небългарски уеб сайт, нямат отношение към дефинирането на източника на дохода в конкретния случай.
При втория случай физическото лице не осъществява стопанска дейност или извършва такава, но сайтьт (интернет страницата), както и заплащаните от него разходи, по никакъв начин не са свързани с осъществяваната от него стопанска дейност. В този случай доходите попадат в обхвата на чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т.е. представляват облагаем доход от източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на ЗДДФЛ или ЗКПО.
Годишната данъчна основа за тези доходи се формира по реда на чл. 36 от ЗДДФЛ и това е облагаемият доход, придобит през данъчната година, намален с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Липсва правна възможност от доходите, подлежащи на облагане по реда на чл. 35 и 36 от ЗДДФЛ, да се приспадат направените разходи, уточнява още данъчният шеф.
shristov
на 23.07.2009 в 10:25:41 #11На основание на чл. 6, параграф 22 от Закона за земното притегляне изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов следва да заплаща патентен данък за извършвана дейсност "гъзоблизство", която се приравнява на дейносттите извършвани от компаньонки, еротични масажистки и др.
welder
на 21.07.2009 в 11:34:46 #10...А като се има на предвид, че скоро ще се провеждат и други .... Не ми се мисли. Хомота ще става все по-тежък.

welder
на 21.07.2009 в 11:33:02 #9Бирниците дрънчат на кухо и сега се чудят с цялата си изобретателност от къде да напълнят празната касичка. Изборите много пари глътнаха, трябва да се избива - няма как...

LOVETZ
на 21.07.2009 в 00:34:42 #8Спокойно преди да реагирате така първосигнално прочетете хубаво човека какво е казал --- В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването, работата по Интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. --- Накратко хората навършили 18 години, които не работят на договор и поддържат собствен сайт ще плащат данъци понеже попадат в категорията "самоосигуряващ се"...Място за паника и гняв няма понеже повечето администратори и иноватори реално не разчитат на интернет сайта като основен приход с които да се издържат, т.е. предполага се че работят на договор при което си внасят осигуровките и пр.
Виж ако решат да разширят и по другите категории вече ще настъпят доста хора по палците и ще изгорят 
Матю
на 20.07.2009 в 23:39:00 #7Краси, пак ли си прекалил с чашката?
glaven
на 20.07.2009 в 22:23:41 #6е вече за тази простотия може оправниците ще ядат бой.
devnull
на 20.07.2009 в 22:06:55 #5Това съобщи изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов -------------------------------------------------------------------------------------------- Този трябва да го ритнат МНОГО силно между краката, след което да се надяваме, че няма да има поколение. Глупостта трябва да се изтребва
Sven
на 20.07.2009 в 21:56:36 #4НАП също така предвиждат , хората пишещи във форумите също да плащат осигуровки. Хората с по един акаунт са длъжни да го регистрират като ЕТ. Тези с два или повече акаунта трябва да го регистрират като ЕООД.
nsmilitia
на 20.07.2009 в 21:49:02 #3Това е пълно погазване на свободата в интернет пространството. И аз като поддържам няколко сайта това какво ще рече, че трябва да давам пари за това ли? Като нямам приходи от това не виждам смисъл да плащам осигуровки точка.
devnull
на 20.07.2009 в 21:37:57 #2Лелееееееее
Е това вече не е истина

Рошко
на 20.07.2009 в 21:14:16 #1От НАП първо да информират Мургина и БСП , че трябва да върнат откраднатите милиарди от българския данъкоплатец и тогава да обясняват кой трябва да се осигурява и кой не!