Стратегически проблем за България е отглеждането на култури за производство на биогорива.
Това каза при посещението в Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево министърът на земеделието и храните Валери Цветанов, цитиран от БНР.
По думите му България трябва да постави пред Европейската комисия искането производството на биогорива да се измести към т.нар. метанов цикъл, т.е. да се отглежда биомаса, която не е зърнена и фуражна, за да не се получи антагонизъм между пазара на хлебното и фуражно зърно.
Според него трябва да се произвежда друга биомаса - например мискантус.
През месец септември международна одиторска компания ще направи оценка на научните изследвания у нас. Някои от научните институти отдавна са починали и не приличат на антиквар и хоспис, заяви министър Цветанов.
Българското земеделие има остра нужда от нови технологии, категоричен беше земеделският министър.
Джафер
на 15.06.2008 в 00:27:10 #2На фона на съвременните високоефективни методи за получаване на електрическа енергия, чрез която да се захранват транспортни средства, чиято основна дейност е придвижване от едно място на друго, воденето на политика за получаване на биогориво от растителни видове, меко казано е от глупаво по глупаво. А като се има и в предвид, че огромна част от населението на света страда от хронично недояждане и хроничен глад, такава политика не само че е глупава, а направо си е и престъпна. Понякога си мисля, че по-умно същество от човека няма, но твърде често се убеждавам и в това, че и по глупост, няма същество което да го изпревари. Как може да се садят растения за биогориво, когато деца умират от глад! Понякога човешкото безочие към себеподобните и алчността му за печалба са неописуеми. Много съжалявам, много! Но съм безсилен.
Минувач
на 14.06.2008 в 17:18:04 #1Държавната комисия за енергийно и водно регулиране реши (01.07.2007): ...3.Цена, без ДДС, на ел.енергия, произведена от централи с инсталирана мощност до 5 MW, работеща на биомаса (енергийни култури – магарешки бодил, обикновена тръстика, сорго, мискантус и др.) в размер на 184 лв/MWh. http://www.dker.bg/resolutions/res_c064_07.pdf При изчисляване на цената са приети изкуствено занижени цени на оборудването, разходите за добиване и транспортиране на суровините. Въпреки всичко, накрая се получава цена, която прави идеята неефективна. Не напразно това решение е направено на закрито заседание. От това следва, че идеята е поредния балон, надут от некомпетентните хора, с които се е окомплектовало правителството.