Бедните плащат големите сметки на богатите. Тези мерки (антиинфлационните мерки на кабинета "Петков") вдигат инфлацията, защото кабинетът харчи повече. Това заяви пред БиТиВи бившият министър на икономиката в кабинета "Сакскобургготски" Николай Василев.
Дългът на България се увеличава с най-голямата скорост в историята ни. Ако правителството изкара целия мандат, то самото планира публичният дълг в края на мандата да бъде примерно 52 милиарда лева, добави той.
Според него мерките не може да се нарекат антиинфлационни. Те са проинфлационни даже. Когато правителството харчи повече, особено за социални разходи, вдига инфлацията, така че това изобщо не е предмет на спор. Но има две мерки, които одобрявам, обясни още Василев.
Едната е прагът за регистрация по ДДС да бъде повишен от 50 на 100 000 лв., което ще помогне на най-малкия бизнес да се отърве от излишна бюрокрацията, смята икономистът.
Втората мярка е, че се увеличава данъчният кредит за работещите родители с деца. Това не е лошо, макар че аз бих предпочел много по-всеобхватна демографска политика, която да доведе не само до малки стотинки за родителите, което е добре, но да доведе до рязко повишаване на раждаемостта и също така миграционна политика, която да позволява повече българи да остават в България и да се връщат, допълни той.
По думите му ДДС за хляба няма да се отрази в крайната цена за потребителите, а може да доведе до злоупотреби, както и да породи желание и в други сектори да се иска подобно нещо, допълни Василев.
Justice for ALL
на 22.05.2022 в 22:22:18 #2Изходът е да се смени цялата система. Не е нужно да има политици. Те дори не знаят как да решават ежедневните проблеми на обществото, дори ако честно искат да го направят - не знаят как да строят магистрали, водоснабдяващи станции, градове, електроцентрали, и т.н. Всичко трябва да е базирано на ресурси, а НЕ на пари. И тогава нещата ще са много по-добре.
Justice for ALL
на 22.05.2022 в 22:20:34 #1Всяко едно правителство иска да се хареса на електората, или поне на този дето е гласувал за тях, за да може да се задръжи на власт след поредните избори. За да го направи му трябват пари, а те не падат от небето - или ги взимаш от националния бюджет или ги взимаш на заем. За да вземеш повече от националния бюджет, трябва да вдигнеш данъците - ужас по време криза или с бедна държава като България. Ако го направиш, няма да те изберат пак. Остава втория вариант, който почти всяко едно правителство ползва - вземи на заем, колкото се може по-евтино. Това е прехвърляне на топката на следващото правителство. И колкото повече вземеш, толкова повече моментно ще те харесва електората, защото ще пуснеш повече троху надолу. И токова по-трудно ще е на следващото правителство да ги върне без да се издъни политически, което също е в твоя полза. Николай Василве знае тези неща, и за това се напъва да говори в тази насока. В негова полза е. Истината е, че цялата система е корпумпирана. Все гледаш конкурентите ти в политиката да се издънят, а ти да изглеждаш добре. Това порочен кръг, в който единствените които страдат са смите данъкоплатци и избиратели.