Икономическият растеж на страната ни се забавя. Той е съпроводен и с увеличение на инфлацията.
Това са основните данни от Годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН за състоянието и развитието на националната икономика през 2018 година.
Данните представи ръководителят на проекта доц. Виктор Йоцов на пресконференция в БТА.
Докладът е разделен в няколко глави, които обхващат реалния и фискалния сектор, данъчната система, инвестициите, икономическия растеж, банковия сектор, пазара на труда и външния сектор.
Само за последните десет години дългът в глобален мащаб се е увеличил неимоверно много - над 200% от глобалния БВП. Възможно е това да доведе до нова дългова криза със сериозни последици, предупреди Йоцов. Технологичните промени не водят до по-висок икономически растеж, показват данните от доклада. Това се обяснява със спада в инвестициите и намаляването на техния дял от БВП на страната.
44 години ще са необходими на България, за да достигне средните за Европа темпове на развитие, акцентира Йоцов. Макроикономическата прогноза на Института е, че и през тази година икономическият растеж няма да се повиши. Може да се възстанови през 2020 година. Експертите очакват леко повишаване на износа. Категорично България не е застрашена от рецесия.
Най-много за растежа през изминалата година допринася секторът за недвижими имоти. Инфлация от порядъка на 2-3% не е плашеща, дори е здравословна според Йоцов, защото трите поредни години на дефлация сериозно са повлияли на производителите в страната.
Йоцов коментира и фискалния сектор. "Министерство на финансите някак си винаги подценява приходната част". Сложи се край на тенденцията на спад на приходите като дял от БВП. Йоцов критикува структурата на приходната ни система, тъй като акцент у нас се поставя върху косвените данъци, докато в останалите европейски държави преки и косвени данъци са почти изравнени.
Най-много стоки изнасяме към Германия и Италия, а тази зависимост от икономиките на чуждите страни според експертите може да крие рискове. През последните години се очертаваме като вносител на стоки с предимно ниска добавена стойност - суровини. Очаква се американската и някои от европейските икономики да навлязат в рецесия, което ще окаже влияние върху международната търговия.
По отношение ситуацията на пазара на труда става ясно, че работодателското търсене намалява. Освобождават се наети, които в миналото са привличани и задържани с повисоки възнаграждения. Остава тенденция планирането на капиталови разходи, които не се използват. Голяма част от средствата се разходват през месец декември, в по-голямата си част само като счетоводни разходи.
bgplus
на 08.05.2019 в 14:03:17 #8наистина, никой не ще проспериращи българи и богата България! Удобно е българите да са бедни и да нямат капацитет и специалисти! И да си ги псуват като туземци и глупави!
Draga
на 08.05.2019 в 13:48:18 #7О, едва ли след 44 години ще сме достигнали средните за Европа темпове на развитие, някои хора доста добре са се погрижили това да не се случи!!!
karamazov
на 08.05.2019 в 10:24:28 #6То само с вайкане, хленчене и охулване на България не става! Трябва и да се работи!
el viejo
на 07.05.2019 в 19:55:13 #5Това с 44 - те години е пълна измислица! Темповете не съществуват като икономически показател! Това са манипулативни данни, представяни от политици, за заблуда на невежи! А, у нас невежите са много, над 80%! Истината е, че досега при управлението на Бойко Борисов всека година, без изключение изоставаме от останалите по реален ръст на БВП, които се мери не в шибани проценти, а в Евро(€)! Ама, кой се сеща, че процентите са ала-бала! Нали трябва да си образован и не деквалифицирал се.
chafeto
на 07.05.2019 в 19:24:57 #4До тогава София ще е нещо между Карачи и Сана.
Legalen
на 07.05.2019 в 19:00:32 #344 години ще са необходими на България, за да достигне средните за Европа темпове на развитие, акцентира Йоцов. Макроикономическата прогноза на Института е, че и през тази година икономическият растеж няма да се повиши. Може да се възстанови през 2020 година. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Не е съвсем просто да се справиш с такива информации...Става въпрос за темпове на развитие на икономиката а те обикновено се измервт в проценти...Значи ние от 1,8% прираст годишно през 2018 г. ще стигнем Полша или Чехия или Австрия, които ще имат тогава средно 2,2 %..(само за пример) .? А тук не става въпрос за стандарт на живот или нещо не съм разбрал..? Или и доц. Виктор Йоцов не всичко разбира ? През октомври 2018 г. Ангела Меркел проведе едно специално заседание на кабинета, където се е обсъждала степента на изравняване на Източна със Западна Германия.Не съм специалист но предполагам че се отнася за много на брой критерии, като пенсии, минимална заплата и т.н. Констатацията е била че изравняване ще има чак към 2027 г. Друго нямам! Думата има доц. Йоцов, къде е учил,как е стигнал до тезти прогнози, в коя партия членува, това докторската му десертация е и т.н.
nsmilitia
на 07.05.2019 в 18:44:25 #2С политици поставящи интересите на други държави пред собствените, с високото ниво на корупция и изобилието от мутропростащина узурпирало всички етажи на властта, сигурно и след 100 години няма да стигнем такова ниво.
Тунчо
на 07.05.2019 в 15:09:06 #1Не знам какво ще догонват, но след 44 години няма да има ни българи...ни държава България.