Министърът на земеделието Кирил Вътев покани на среща всички готови на протест браншови агроорганизации - производители на месо, мляко, земеделци и др. Но в крайна сметка в агроведомството се явиха единствено представители на пчеларския бранш. Същевременно овцевъди и козевъди обявяват стачна готовност, като се оплакват от нулев диалог с държавата и искат изплащане на компенсации от 200 милиона лева.
"Добър ден на медиите, заварвате ни накрая на срещата с пожелалите стачни действия. В крайна сметка се явиха трима човека, представители на пчеларите. Казват, че няма комуникация, (...) Все още не съм видял човек, който да ми каже какви са исканията", заяви министърът.
Засегната бе и темата с вноса на украинско зърно и мерките на държавата за ограничаването му. Макар и част от правителството, очевидно министърът е за свободния пазар: "При стария модел, да употребя по-мека дума, производителите се сърдят на преработвателите, по-точната дума даже е, че ги ненавиждат. Защото не познават достатъчно добре търговската верига. Не може да правиш успешен бизнес, без да познаваш веригата. И затова се нагледахме на много неприятни сцени и твърдения", коментира Вътев.
Той обясни, че процедурата за подпомагането на земеделските стопани заради войната в Украйна се придвижва своевременно.
Относно исканията за незабавно изплащане на средства, Вътев посочи, че 150 млн. лв. от втория транш от кризисната помощ са разписани от Министерството на финансите, има постановление на МС и са изпратени за нотификация на Европейската комисия, което отнема технологично време- около две седмици. Останалите 63 млн. по тази помощ ще се придвижат по същата процедура.
И още, категоричен бе министърът - няма абсолютно никаква заплаха за зърнената сигурност на България, а проблемът е в обратна посока - губим пазари, тъй като Русия изнася повече зърно от преди, завземайки традиционни наши пазари.