Япония е популярна с една странна практика: служителите в големите компании през целия си живот да не сменят работното си място и да се пенсионират във фирмата, в която са започнали като млади. Тази практика оцеля повече от две десетилетия, през които икономическата стагнация властваше над третата най-голяма икономика.
Сега тази система се изправя пред един от най-големите си изпитания: процъфтяващ пазар на труда, разказва The Wall Street Journal.
Все повече японци си сменят работното място, привлечени с по-високи заплати или по-малко работни часове. "Смятах, че ще приключа кариерата си в първата компания, в която ме взеха на работа", каза 43-годишната Йоко Браун, която прекарва 17 години в компания за производство на електроника. Но в крайна сметка, притеснена за бъдещата си кариера, сменя работата, а когато новият ѝ работодател изисква работа и през почивните дни, тя подписва с Japan Тobacco.
Сменянето на работното място в средата на кариерата става все по-често срещано явление в Япония. През последните седем години броят на хората, които са предприели този ход, се увеличава непрестанно, достигайки 3,11 милиона през 2017 година. През февруари т.г. е имало 158 работни позиции за всеки 100 кандидата - 44-годишен рекорд, а безработицата е на ниво от едва 2,5 процента.
Конкуренцията между компаниите се вижда ясно. Рекордни 29,7% от сменилите работата си са получили заплати с над 10% по-високи, отколкото са получавали на предходната си позиция.
И въпреки че раздвижване има, данните сочат, че средно служителите в Япония прекарват в една компания по 12 години. За сравнение, във Великобритания са 8,6 години. Броят на служителите, които сменят работата си, все още е под пет процента.
Практиката да се набират млади служители и да им се предлага възможност да останат до пенсионирането си се наблюдава най-вече в огромните компании. Главните изпълнителни директор на гиганти като Sony, Honda и Panasonic никога не са работили другаде.
Практиката дава сигурност на японците, но за сметка на това причинява стагнация и ниска продуктивност.