Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за значително увеличаване на отбранителните бюджети в ЕС, като предупреди за нарастващи рискове за сигурността в Европа. Това изказване беше направено пред евродепутатите в Европейския парламент по време на обсъждане на външната политика и отбраната.

Рюте определи целта за разходи за отбрана, равна на два процента от БВП, за недостатъчна и предложи тя да бъде удвоена. По думите му допълнителните средства могат да бъдат осигурени чрез нови данъци или преразглеждане на други бюджетни пера, включително социални разходи.

Генералният секретар предупреди, че без тези усилия, след пет години Европа може да бъде изправена пред сериозни заплахи, добавяйки, че ако не се действа сега, европейците ще трябва да започнат да учат руски език.

Рюте подчерта важността на привличането на съюзници извън ЕС за подобряване на военното производство и поддържане на сигурността в региона.

Относно войната в Украйна, той заяви, че мирът няма да бъде траен, ако президентът на Русия Владимир Путин постигне целите си. "Мирът ще е устойчив само ако Украйна преговаря от силна позиция," каза Рюте, като настоя за продължаваща подкрепа за Киев.

Рюте също отбеляза обещанието към Украйна за бъдещо членство в НАТО, подчертавайки, че Алиансът остава ангажиран със сигурността на региона.

В контекста на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, Рюте заяви, че очаква Вашингтон да остане в НАТО, като отбеляза, че Тръмп има основания за настояване за по-високи разходи за отбрана.

"САЩ са незаменим съюзник, а нашата главна задача е да засилим отбранителния потенциал на Европа, за да предотвратим бъдещи конфликти," обобщи Рюте.

Рюте също призова Европейския съюз да не създава бариери, които биха попречили на компании от страни от НАТО, които са извън ЕС, да участват в неговите усилия за отбранително производство.

Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, миналата година предложи изразходването на 1,5 милиарда евро, за да даде на страните стимули да купуват съвместно от европейски фирми и да насърчи индустрията да увеличи капацитета. Страните от ЕС все още не са се споразумели каква част от дяла трябва да бъде запазена за компаниите от ЕС.

Говорейки на сесия на комисия на Европейския парламент, Рюте каза, че приветства плана, наречен "Програма за европейската отбранителна индустрия", но също така призова за предпазливост.

"Трябва да избягваме създаването на нови бариери между съюзниците, които само биха увеличили разходите, усложнили производството и възпрепятствали иновациите", каза генералният секретар на НАТО.

"Включването на съюзници извън ЕС в усилията на ЕС за отбранителна промишленост е жизненоважно, според мен, за сигурността на Европа", каза той. "Трансатлантическото промишлено сътрудничество в областта на отбраната ни прави всички по-силни."

Докато по-голямата част от страните от ЕС са част от НАТО, някои от ключовите членове на военния съюз, включително Съединените щати, Великобритания и Турция, не са членове на ЕС.

"В момент, когато Русия, Китай, Северна Корея и Иран увеличават сътрудничеството си в областта на отбраната до безпрецедентни нива, би било акт на самонараняване да се поставят нови бариери между съюзниците", каза Рюте.

Германия, Полша, Великобритания, Франция и Италия ще приложат възможно най-бързо новите цели на НАТО за оръжия и численост на войските, които трябва да бъдат договорени през лятото, обеща германският министър на отбраната Писториус в понеделник.

Говорейки след среща с четиримата си колеги в полския град Нова Виес, Писториус приветства решението на НАТО да определи новите цели за способности на алианса през юни вместо през октомври, както беше първоначално планирано, ход, който според него е бил предизвикан от искане на Германия.

"Това ни печели много време и можем много по-рано да започнем изпълнението", каза Писториус пред репортери.

НАТО обсъжда нови цели за разходите за отбрана, но не и 5% на Тръмп

НАТО обсъжда нови цели за разходите за отбрана, но не и 5% на Тръмп

Със сигурност сегашните 2% не са достатъчни