Венецуела потъва във все по-дълбока криза, като сега още един проблем назрява пред най-закъсалата икономика в света. Резервите на страната са на най-ниското ниво от около от 20 години насам на фона на политическите вълнения в държавата.
Чуждестранните резерви - средствата, предназначени да издържат икономиката в трудни времена, са паднали под нивото от 10 милиарда долара за първи път от 1995 г. насам. Това сочат данни на централната банка, цитирани от CNN Money.
Повечето запаси на страната дори не са в пари кеш. Резервите се съхраняват предимно в кюлчета злато, чиято цена постоянно варира, тъй като стойностите на ценния метал се променят на световните пазари.
Венецуела, която има повече петрол от която и да е друга държава в света, някога е била най-богатата страна в Латинска Америка, сега е на ръба на фалит.
В същото време плащанията по дълга на страната си остават. Венецуела дължи почти 5 милиарда долара за останалата част на тази година.
Способността на страната да изплаща дълга си "изглежда все по-крехка", коментира Едуард Глосоп, икономист от Латинска Америка в изследователската фирма Capital Economics.
Страховете дори се въртят около това, че тази година държавата може съвсем да рухне.
jasentcho
на 18.07.2017 в 20:31:40 #1Ми то това е много добре! Народна Република България през 1989 имаше точно толкова, ама дългове. И доларът тогава струваше много повече от сегашния и златните резерви не знам имаше ли ги, нямаше ли ги. Иначе рафтовете в магазина изглеждаха точно като сегашните във Венецуела и хората в края на въпросната година се развълнуваха, ама не знаеха, че положението вместо да се влоши, ще стане нетърпимо.