КНСБ застават зад „Челопеч Майнинг" и други големи предприятия в минодобивната индустрия.
Според Валентин Вълчев - председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите в КНСБ лъжа е, че заради взривните работи в мината в Челопеч са напукани над 200 къщи.
Според Васил Яначков пък от Федерация „Металици" водачи на екодвижения се опитват да рекетират мениджмънта на „Челопеч Майнинг". След като ръководството обаче не се поддава, въпросните водачи заплашват предприятието, че „ще види какво ще стане".
Според Яначков фабрикува се психоза сред населението в Челопеч и то умишлено. Валентин Вълчев коментира, че хората от Челопеч, които преди време излязоха на протест, нарочно се водят на протеста. По думите му в Челопеч има една напукана къща. Вълчев посочи, че само веднъж в денонощието се произвежда контролиран взрив, при това на километри дълбочина.
Това, че мината вреди на нормалния живот и съществуването на хората според него е популизъм. „Това са лъжи. Готови сме да си защитим работните места", категоричен е Валентин Вълчев.
Синдикатът е изпратил становище до президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов, министъра на икономиката Делян Добрев, здравния министър Десислава Атанасова и екоминистъра Нона Караджова относно сигнали от сдружение „Коалиция за устойчиво развитие" по повод на поредно промишлено замърсяване на водите на река Тополница. Според синдиката данните за замърсяване с химикали, тежки метали и арсен в района на областите до Пазарджик са неверни и тенденциозни.
Големите добивни предприятия от Средногорието са „Елаците-Мед", „Асарел-Медет", хвостохранилище „Бенковски 2", Дънди Прешъс Металс, хвостохранилище Чавдар и Арубис.
Според КНСБ тези предприятия имат международни сертификати за опазване на околната среда. Всички тези предприятия, включително и „Челопеч Майнинг" работят с модерна измервателна апаратура и рекултивират и залесяват нарушени терени вследствие на дейността им.
Според КНСБ в сигналите на „Коалиция за устойчиво развитие" има големи манипулации. „Това са структуроопределящи предприятия за нашата малка държава", категоричен е Валентин Вълчев. Синдикатите са готови на крайни мерки, за да защитят близо 6 хиляди работници в тези предприятия, които получават едни от най-добрите заплати в страната.
В писмото си до отговорните институции те изтъкват, че в подадения сигнал са намесени корпоративни интереси, обслужването на които ще доведе до загуба на стотици работни места.
КНСБ подкрепя усилията на мениджърските екипи на фирмите от добивната индустрия в региона за опазване на природната среда и твърдо застават зад високата корпоративна социална отговорност, която проявяват.
В последните пет години заплатите в тези предприятия са нараснали с 57% или годишният ръст на възнаграждението за служителите е с около 12%. Средната заплата е 1 156 лв.
dk
на 08.10.2012 в 21:19:39 #2Едното и другото трябва да вървят ръка за ръка. Сега отново започна голям ремонт в пирдопския завод.Основните работи са по "Сярна киселина" и филтрите. По-рано елиминираха част от очистните съоръжения, дано не орязват още, а просто да подменят гнилото и ако добавят нови - браво.
griffin
на 08.10.2012 в 15:42:07 #112 милиарда или да ликвидират