Българският бизнес страда от хроничен недостиг на специалисти. Нужни са мерки, за да започне той да намалява.
За пореден път този призив отправи председателят на Българската стопанска камара в студиото на Нова телевизия Божидар Данев.
Според него квалифицираният труд липсва, не се предлага на пазара, няма кадри, които да са обучени да работят и да покрият работните места в промишлеността. „За голямо съжаление българската икономика не е изключително ефективна, че да позволи високо заплащане на труда”, призна Данев, като обаче посочи, че реално се предлага неквалифициран труд, който обаче се подкрепя от мерки на правителството с повишаване на минималната работна заплата.
Така заплатата на неграмотните и без образование хора се доближава до тази на специалистите, например библиотекари, медицински сестри и др.
„Не може една санитарка да взима колкото милосърдна сестра”, възмути се Божидар Данев, според когото така се прави опит с административни мерки да се решават проблеми на пазара на труза.
„Държавата не може да се меси. Когато няма квалифициран персонал, няма инвестиции”, заяви председателят на Българската стопанска камара. Именно IT секторът е показателен, тъй като там, по думите му, заплащането е високо точно защото държавата не може да се меси с административни мерки.
Хроничният недостиг на специалисти трябва да намалява, но това може да стане според Данев само с образование, а системата на СПТУ-та отдавна е разбита, ликвидирана е и системата на професионалното образование, паралелно с това учителският състав в страната е изключително застаряващ.
По данни на БСК 50% от учителите ще се пенсионират в следващите между 7 и 10 години. Самите учители, според Божидар Данев, не са адекватни на новите условия, включително и заради възрастта си.
Той отчете също недостига на сервитьори, стругари, заварчици, заети в шивашката промишленост и други.
vesselin-slivov
на 17.05.2016 в 08:21:20 #6Може а си задаваме колкото искаме въпроси "кой", "колко" и "защо" без смислен отговор докато не си признаем, че огромната част "бизнесмени" гледат на бизнеса си като на касичка а не като на дълготрайно занимание. Водещите икономисти и бизнесмени по света отдавна са разбрали че главният им капитал са квалифицираните кадри. След като не можеш или не желаеш да ги получиш или, ако по някаква случайност ги имаш, да ги задържиш .... Няма лесен труд, Comon Sense, ако го вършиш както трябва. Квалификацията носи повече отговорности ... и за това се плаща. Или поне би трябвало ...
Comon Sense
на 16.05.2016 в 13:32:45 #5И чистача на тоалетни трябва да получава достатъчно, за да издържа семейството си: храна, дом, отопление, осветление, дрехи, и ... Ако някой си мисли че е лесно да се чистят тоалетни, нека опита ... А бизнеса ще трябва най-после да разбере, че не може да прибира огромни печалби за палати, скъпи коли, безмислени пътувания и пазарувания, .... Медицински сестри, учители, лекари, шофьори, ... и други професии трябва да работят на намален работен ден и срещу заплащане което няма да ги принуждава да работят допълнително ако наистина мислим за здравето и сигурността на населението си. Бизнеса трябва да покаже уважение към хората които е наел да работят и разбира се трябва да е взискателен към качеството на работата. Иначе никога няма да се получи. Робите винаги намират начин да си отмъстят за нечовешкото отношение.
kaiooo
на 16.05.2016 в 12:27:15 #4Може може санитар да получава повече пари от мед. сестра , а и според мене трябва да получава повече защото навсякъде по света мръсната и трудна работа е по-платена.
lena-srebreva
на 16.05.2016 в 12:18:58 #31.Ниски работни заплати - ниска покупателна способност на населението. Ниска покупателна способност на населението - ниски печалби за бизнеса. 2. Използвайки труда на подготвените преди 1989г. специалисти в продължение на 27 години бизнесът кротко наблюдава превръщането на българското училище в школа за подготовка на обслужващ персонал и чак сега се усети какви загуби му носи това. 3. Колко бизнесмени, вместо да пресират работниците си с ниски заплати, решават да осигурят за своя сметка квалификацията на кадрите, които са им необходими?
psp_11
на 16.05.2016 в 10:37:20 #2Държавната политика не насърчава производството. Оттук следва: 1. Прилага се образователна система, която създава само и единствено като обслужващ персонал. 2. БАН (според изпълнителната власт) е ненужна организация. Няма и никога не е създадена в англосаксонския колониален свят научна академия... 3. Бизнесът няма квалификация за да се занимава с производство. 4. Икономисти не трябва да ръководят социални сфери като здравеопазване и образование, защото ги превръщат в търговски дружества..
otvorkoto1
на 16.05.2016 в 10:05:13 #1Не мога да разбера как тези хора могат да се наричат бизнесмени, а не могат да плащат на работниците си. Да им имам бизнеса. По добре да няма работни места отколкото да има пишман бизнесмени. Затваряйте си бизнеса като няма кадри в БГ и вървете в Германия там кадри има вие ще печелите по вече и ще им плащате заплатите без проблем. Смешковци, палячовци