Ще забраним по законодателен път тези окрайчени продукти, т.нар. дупета, да влизат на българския пазар, ако са от разнородни партиди."

Това заяви шефът на ветеринарите у нас Йордан Войнов по повод операция „Дупетата".

Той подчерта, че когато продукцията е от разнородни партиди, това е много опасно за потребителите, тъй като не може да се проследи от кой производител идва.

Войнов съобщи, че са проведени проверки в седем населени места, проверени са 11 обекта на различни фирми.

В Пазарджик са намерени заготовки от 7 тона от тези „дупета", които според Войнов били предназначени за влагане в малотрайни колбаси.

Продукцията нямала търговски вид и според Войнов представлява подготвена суровина.

Той съобщи още, че Георги Костадинов ( собственик на три фирми, проверени при акцията ) многократно бил санкциониран и изказа предположение, че сега се опитвал да направи голям удар.

Войнов съобщи, че този бизнесмен удължавал срока на годност на продукти с обяснението, че правил някакви лабораторни изследвания.

Войнов е категоричен, че никоя лаборатория не може да даде такова разрешение.

Тя би могла да направи микробиологичен анализ, но не и да увеличи срока на годност. Ако беше така, срокът на годност щеше да е до безкрай, тъй като всеки прекупвач щеше да го удължава докато продукцията му се продаде, коментира Войнов.

Той подчерта, че срокът на годност се поставя от производителя, а не от прекупвача.

Шефът на ветеринарната емисия обеща ще се направи пълна  ревизия на регионалната служба в Плевен.

„Може и някои от колегите да има в играта.", допуска той.

По думите на Войнов големите вносители на изрезки на пазара са не повече от 4-5. От възбранените 194 тона в акцията, 190 тона са на фирми на собственика на "САФ Магелан" Георги Костадинов.
Директорът на НВМС посочи, че заради акцията има запитване от Русия и от ЕК за тази фирма. НВМС също направи запитване до ветеринарните служби в страните от ЕС, от които внася фирмата-нарушител, за да се установи какви точно са стоките, направлението, срокът на годност и т.н.

НВМС е разкрила също, че в склада за преопаковане и преетикетиране на другата фирма на Костадинов "Анона" са намерени продукти от страни от ЕС, които са разфасовани и върху тях са слагани надписи филе "Елена", врат "Тракиец" и други.

През 2004 г. и през 2008 г. Георги Костадинов е бил санкциониран, като са му съставяни актове и за продукти с изтекъл срок на годност. През май т.г. в складове на фирмата бяха открити 316 тона продукти, които бяха възбранени и унищожени в екарисаж. По случая му бяха издадени три наказателни постановления.