Четиридесет доброволци от Корпуса на мира на САЩ се заклеха днес в присъствието на американския посланик Джон Байърли и са готови да поемат мисията си на учители по английски в различни български селища, предаде БНР.
Българите работят упорито, за да помогнат на страната да стане модерна, просперираща, демократична европейска държава. Като американци ролята ни е да дадем цялата подкрепа, която можем, за да помогнем на българите да постигнат целта си, заяви пред доброволците посланик Байърли.
Той акцентира върху духа, идеите и позитивната енергия на доброволците, които помагат на местните жители. През следващите две години ще действате в уникална роля - комбинация от учител, дипломат, ученик, но най-важното - приятел.
Това ви дава уникална възможност, за която ви завиждам, каза посланик Джон Байърли. Съветвам ви да продължите да се учите, учете възможно най-много за езика, културата, земята на тази древна и красива страна. Бъдете търпеливи и приемайте, че не всичко става отведнъж, посъветва дипломатът.
Няма да работите сами, ще трябва да изградите партньорства с хората и ще видите, че българите са едни от най-градивните, талантливи и впечатляващи партньори, които ще имате през целия си живот, каза посланикът, който благодари на доброволците и им пожела успех.
От тяхно име Джошуа Микълсън, който е разпределен в Сливен, акцентира върху скромността на доброволеца и заяви, че когато е постъпил в Корпуса на мира, не си е представял, че ще работи в България с толкова възпитани и образовани хора.
Най-важното е да изслушваме другите, каза Микълсън.
Четиридесетте доброволци ще преподават английски език две години в средни и основни училища в страната, като запознават българските деца и младежи с американската култура и работят по различни проекти. Преди началото на дейността си в България, доброволците са преминали 11-седмично обучение в малки населени места около Дупница, където са изучавали българския език и култура и също са работили по проекти.
С новите доброволци от юли общият брой на представители на Корпуса на мира в България ще стане 178 души.
Корпусът на мира е агенция към правителството на САЩ, основана на 1 март 1961 г. от президента Джон Кенеди. Организацията помага за установяване на мир и разбирателство между народите, като изпраща доброволци да живеят и работят сред хората на страните-домакини.
Punko
на 29.06.2007 в 16:17:35 #1