Да избием от главите на всички, че ще има професия “социално слаб” – тази позиция на социалното министерство потвърди още веднъж днес министърът Емилия Масларова по време на брифинг, посветен на демографските проблеми и национализма в България.

Тя подчерта, че през 2006 година 40 000 души – повечето от ромски произход – ще получат допълнителна квалификация.

Повече от 80 млн. лв. са стрували на държавата програмите по заетостта през 2005 и над половината от тях са били насочени към ромите.
Министърът определи и причините за това - ниско образование и липса на квалификация сред малцинствата.

МТСП подготвя дългосрочна програма за следващите 15 години, която ще обхваща статута на младите семейства, реализация на хора в трудоспособна възраст, продължаващото образование, задържането на работа на трудоспособни хора след пенсионна възраст.

Масларова обеща документът да бъде готов до 4 месеца.

Министърът отбеляза, че през последните години са нарушени устоите на българското семейство.
Разводите са повече от браковете, много хора живеят без сключен брак, броят на извънбрачните деца се е увеличил.
Според Масларова обаче последното не е страшно, ако тези деца могат да се отглеждат равностойно.

Министерството се опитва програмата за осигуряване на безплатни закуски да може да обхване учениците до 8 клас, тъй като до момента тя е ограничена до 4 клас.

Демографските проблеми не са само на едно правителство, на едно министерство или на един мандат, категорична бе Масларова.

Според нея демографските изменения в цяла Европа налагат акцентът да се постави върху високото образование, качествения труд и реализация.

Гаранционният фонд ще гарантира правата на здравнонеосигурените граждани, които не могат да плащат, коментира министър проблемите с липсата на здравни осигуровки.
Целта на фонда, според нея, е никой да не бъде връщан от медицински заведения.

Масларова отново потвърди, че “говорим за хора, които не могат, а не за такива, които не искат да си плащат осигуровките”.