Проф. Вихра Миланова продължава да бъде легитимният ректор на Медицинския университет (МУ) - София, въпреки решението на проведеното вчера Общо събрание на университета.

Припомняме, на екшън събранието бе решено нейното място да заеме проф. Виктор Златков, зам.-декан на медицинския факултет на висшето училище и доскорошен директор на "Майчин дом".

Борисов отрича да има пръст в смяната на ректора на МУ

Борисов отрича да има пръст в смяната на ректора на МУ

И намира избора му за скандален и непрозрачен

На основание чл. 166, ал. 1 от АПК, вр. чл. 38 от Закона за висшето образование са подадени жалби, с които се образува съдебно дело и се спират всички решения на Общото събрание на МУ, на което бе сменен ректора - Вихра Миланова. Това заяви проф. Миланова по време на пресконференция по повод вчерашнитесъбития в МУ. Тези жалби са подадени преди вчерашното събрание, във връзка с нарушение на процедурата по организиране на самото събрание, уточни тя.

Видях едни умислени, затворени хора, които явно взимат решенията под натиск. Това беше финалът на едномесечен активен натиск върху преподавателите в МУ и той предизвика страх“, коментира проф. Миланова. Страхът им бил подсилен и с начина, по който влизали в залата - с безпрецедентни мерки за сигурност и строг пропускателен режим.

Медицинският университет в София си смени ректора

Медицинският университет в София си смени ректора

Общото събрание на МУ отзовава досегашния ректор

Проф. Миланова допълни, че лично към нея са били отправени множество лични нападки. Тя обясни, че натискът спрямо нея бил предимно психически, имало и заплахи в „широкия смисъл“, но не даде повече подробности за това.

Основните са били, че е спряла обществените поръчки, за които се заговори след скандала с бившия ректор на МУ - Ваньо Митев. Това не е истина, категорична е проф. Миланова, която обясни, че обществените поръчки трябвало да се изчистят, за да продължат. За пример тя даде сградата на бившия стол номер 8, който бе сред засегнатите в доклада.

Ексректорът на МУ изхарчил хиляди за хонорари, обучения и екзотични командировки

Ексректорът на МУ изхарчил хиляди за хонорари, обучения и екзотични командировки

Купил си и автомобил с висока проходимост - Range Rover

Сградата наистина се руши и на мястото ѝ би трябвало да бъде построен комплекс, в който да се настани администрацията и да има зали. „Тази сграда е публична държавна собственост и за щастие областният управител се намеси навреме и беше прекратено сериозно нарушение“, коментира проф. Миланова. В момента тече процедура по прехвърляне на собствеността в публично-частна, за да продължат строителните действия.

Темата за приема на студенти възбудила много дискусии как и защо е провеждан не само приемът на студенти в МУ, но и изнесеното обучение в чужбина. „Спряла съм само тези практики, които са в закононарушение и ми беше препоръчано да го направя от МОН“, категорична бе Миланова.

Тя допълни, че усилията ѝ били насочени главно към кандидатстудентската кампания, която завършила успешно. „От началото на септември бяха предприети доста действия, насочени лично към мен, опит да се дискредитира кандидатстудентската кампания и записването на студенти със слухове, че няма студенти“, изтъкна проф. Миланова.

Тя подчерта точно обратното - кандидатствали са повече студенти в сравнение с миналата и по-миналата година.

Довчерашният ректор на МУ допълни, че бил упражнен SMS натиск да не отиват колеги при откриването на учебната година. Проф. Миланова заяви, че има добра памет и знае как е била избрана. „Аз бях избрана на 14 април с 376 гласа“, заяви тя.

Проф. Миланова била изненадана, дори „стресната“, от безпрецедентните мерки за сигурност при вчерашното заседание. Как може един университет, който се бори за имиджа си, да се отнася така към хората, които отиват доброволно да гласуват, запита тя.

След като е заела поста, проф. Миланова е установила, че няма правила за определяне на заплатите. Заплатите са се определяли избирателно, устно и неясно по какви критерии, твърди тя. По думите ѝ, шофьорите получавали 2-3 пъти повече пари от клиничните преподаватели, които действително били с обидно ниски заплати.

Ако толкова много хора смятат, че проф. Миланова е калпав ректор и искат да я отстранят, можеха да изчакат всичко да бъде законно“, заяви на свой ред д-р Александър Заимов, зам.-председател на Столична лекарска колегия.

Според него вчерашното общо събрание е било нелегитимно. Той допълни, че не може да разбере какъв точно е грехът на проф. Миланова. УС на Българския лекарски съюз (БЛС) миналата седмица е приел становище, с което подкрепя законно избрания ректор. Всички скандали се отразяват на доверието на хората в университета и на неговия имидж, предупреди д-р Заимов.

В защита на проф. Миланова се обяви и шефът на Александровска болница - Костадин Ангелов. „Не сме свикнали да работим на тъмно“, заяви Ангелов.

Самият той подчерта, че не е получил покана за Общото събрание, въпреки че е законен негов член. Не получили покани и много други членове. „По много позорен и грозен начин вчера бях отстранен от Общото събрание“, обяви той. Проф. Ангелов изтъкна, че човек, който не работи в МУ-София, дирижирал на охранителите какво да правят, как да го правят. Проф. Ангелов бил отстранен от събранието.

„Не намирам това за демократично, за морално“, категоричен бе той. Освен това, той изтъкна, че събранието винаги е било публично. Когато трябва да бъде закрито за журналисти, в началото се поставя този въпрос и се гласува. Вчерашното решение, събранието да бъде закрито, е взето от малка група хора, смята проф. Ангелов.

Любопитното е, че на събранието е присъствало едно от лицата, за които одитният доклад показа, че са вземали доста големи сума за рекламна дейност на университета. Това е Мехмед Мете - временно пребиваващ в страната.

Доц. Добрин Василев определи случващото се в МУ-София като „изключително срамно“, от гледна точка на взаимоотношенията между хора, призвани да обучават млади хора и да служат за пример.