Невъзможно е да се преекспонира важността на образованието, когато говорим за осигуряване на икономически растеж на дадена страна.
Това каза представителя на Европейската комисия у нас Майкъл Хъмфрис, при откриването на дискусията за Лисабонската стратегия, предаде БНР.
Основната цел на Лисабонската стратегия е увеличаване на растежа и заетостта в ЕС.
Според Майкъл Хъмфрис образованието е съществена част от изпълнението на Лисабонската стратегия, но основното в тази сфера е създаването на висококвалифицирани кадри и на общество, базирано на знанието.
„Аз разглеждам образователните институции като цяло - начално, средно, висше образование.
Това е ключът към подготовката на човешки ресурси, с които ще можем да посрещнем предизвикателствата на икономиката и развитието."
Важно е, че всички страни в настоящата учителска стачка, включително и правителството, са отворени за диалог, смята Хъмфрис.
В подобен дух се изказа и Саша Безуханова - заместник-председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
По думите й средното образование трябва да е ориентирано към осигуряване на модерна базова грамотност - езиково знание, компютърна грамотност, проектоориентирано обучение на учениците.
„В тази възраст, още от 7-годишни, 10-годишни, ние трябва да подготвим утрешните изпълнители на целите на Лисабонската стратегия", допълни тя.
През декември ЕК ще изготви първият си доклад за изпълнението на Лисабонската стратегия с участието на България. Според Тони Де Коста от Генералния секретариат на ЕК България е положила основите, но сега предстои по-трудното - изпълнението.
narara
на 05.10.2007 в 19:19:31 #2Sargent Pepper
на 05.10.2007 в 17:09:54 #1