Увеличение със сто милиона лева на средствата за развитие на средното образование у нас по 15 национални програми ще поиска ръководството на министерството на образованието за следващата година.
Това съобщи във Варна заместник-министърът на образованието Кирчо Атанасов, съобщи БНР.
Той допълни, че средствата ще са от републиканския бюджет и са за подобряване на материалната база на училищата и на извънкласни дейности.
От министерството ще настояват за запазване на същия процент от брутния вътрешен продукт за образование, както през тази година.
Кирчо Атанасов каза още, че процесът на оптимизация на училищната мрежа у нас е стартирал.
Заместник - министърът на образованието участва в откриването на националната конференция с международно участие "Хуманизъм и прагматизъм в образованието на 21 век", организирана от община Варна.
Mars
на 08.10.2008 в 11:20:32 #7А знаете ли къде отиват парите на средното образование? На всеки 2 училища назначиха по 1 красива главна счетоводителка, която ще работи по т. нар. "делегиран бюджет"! В същото време средното съкращение за областите в България на училища е 20 - 23!

Хаджи Генчо
на 07.10.2008 в 17:04:27 #6Преди година, като стачкуваха учителите, много от пишещите по форумите ревнаха срещу тях - как можели да искат толкова високи заплати, като работели по половин ден и имали 3 месеца отпуск и че тяхното не било работа, т.е. колкото работят толкова им се полагало. Е, сега след филма на БТВ и тези които не бяха наясно за какво иде реч в образователната ни система взеха да стоплят , че то туй не било точно така... Е, драги ми многознайковци, питам аз сега - какво ще се случи с децата ни в бъдещите 10-15 години (в най-добрия случай), докато образованието си стъпи на краката? Защото в момента учители почти не останаха. Преподаватели може и да има, но УЧИТЕЛИТЕ не останаха. Ако не правите разлика, според мен учител се става след минимум 5-10 години учителстване. И като се замисля, последните които станаха учители в предишната система и все още крепят донякъде образованието сега са вече почти пред пенсия. А след тях? Идеалистите не останаха. А материалистите нямат да се навият за 300-400 лв да ги правят на маймуни. И са прави. Ама кой да го обясни на онези господа, дето рекоха, че видиш ли, по-високи заплати щели да вдигнат инфлацията в страната. Образование може да няма, ама важното е, че и инфлация няма да има. Така ще е... техните деца едва ли учат в обикновените училища, за да ги видят тези работи.... Опази Боже от ограничени и недалновидни управници. Че 19 години все такива си натрисаме. Амин. (за образованието)
sandiu
на 07.10.2008 в 15:37:03 #5Има една единствена причина за срива на образователната ни система - СМЕШНО НИСКОТО ЗАПЛАщАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ !Погледнете само обявите за свободни учителски места.В графата заплащане - 300 - 500 лв ????Кой самоуважаващ се специалист(а учителите са такива) ще работи за това унизително заплащане?Айде питайте една циганка от Факултето ше си мръдне ли пръста за тези пари.Неквалифицираните бакшиши ,зидаромазачи ,шофьори на рейсове вземат вече над 1000 лв?Естествено е,че този учител издържа семейство и деца.И съсвсем естествено този специалист ще напусне образователната система.Красноречивия факт ,че през последните две учебни години в София не е постъпил на работа нито един новозавършил учител говори достатъчно ясно.ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ НАПУСКАТ.Остават учителки пред пенсия и такива ,които са некадърни.От некадърници и пенсионери нищо повече не може да се иска.Каквито и програми и реформи да провежда МОН нищо няма да излезе.Без пари никой няма да им работи.С трици маймуни не се ловят.С пръдня,боя не става.Даже в частните училища трудно се задържат учители.Там заплатата е ококло 600 - 700 лв.И преподавателите които в преподават в частни училища работят на две места. Ниското заплащане на учителите е умишлена политика ,чиято цел е окончателно сриване на българската образователна система.Гледайте филма на оня журналист от БТВ за положението в българското училище и си направете изводите.Децата ни са застрашени!!!
Задклавишно устройство
на 07.10.2008 в 15:05:59 #4Станишко парите си на даскали не дава. Умни хора на него му не трябват. Те за комунисти не гласуват...
Abaris
на 07.10.2008 в 14:44:52 #3fras Регистриран на: 19.03.2007, 13:46 Това правителство общо взето срина образованието. Нещата вече се усещат, но апогеят ще бъде след 3-4 години. И кризата в сектора ще трае, докато учителските заплати станат нормални (поне 500 евро на сегашния стандарт) + още 10 години (докато от университетите излязат нови млади - вече мотивирани - учители).
yashinaki
на 07.10.2008 в 13:46:25 #2Фрас, в сектора няма никакви реформи. Учителите все още мизерстват със заплати от 4-500 лева макс. Учениците са нагли и невъзпитани тъпанари, а класните стаи приличат на зверилници. Първата стъпка е да се дадат нормални заплати в сектора, както и да се гарантира това учителите да могат да преподават спокойно - който не иска да се учи да заминава някъде другаде, а не да пречи на всички. Сега учителите с пръст не могат да пипнат никой- не могат и да гонят ученици, зашото трябва да поддържат заветната бройка ученици, че да не им съкратят паралелките. Въобще, поредния фронт на който правителството се о.ра здраво. За съжаление за наша сметка и за сметка на идните поколения.
fras
на 07.10.2008 в 13:27:24 #1Вълчев успя да прокара важни промени в средното образование - парите вървят с ученика, делегирани бюджети, закриване на училища, външно оценяване, допълнителни пари срещу разни програми и т.н. Остава парите да следват с ученика не само в държавните, но и в частните училища. Като цяло има доста реформи в сектора и заслужават повече пари.