"Религията като възпитателен подход не е ефективният и ефикасният подход да се развива личността на човек. Цивилизационната роля на религията е неоспорима, но не и като подход, който да формира личността. Религията не е инструмента, с който децата да станат по-добри."

Това заяви пред News.bg образователният експерт и учител Петър Велков отново идеята на Министерство на образованието и науката да въведе предмет "Добродетели и религия" в училищата.

Велков сподели, че това, което го притеснява е, че изобщо този дебат се води на фона на толкова много проблеми, които има в училищата, свързани със здравето на децата.

По думите му 1/3 от децата са затлъстели, над 50% са функционално неграмотни, има проблеми с кадрите, учебните програми са в ужасно състояние, а цялата енергия на обществото се неглижира заради това дали да има или да няма религия в училищата.

Велков посочи, че докато някой държави въвеждат задължителен предмет "Изкуствен интелект", ние си говорим отново за въвеждане на предмет "Религия".

"Проблематично е какво искаме да постигнем с предмета "Добродетели и религия". Това, което представи МОН, са пет страници след кръглата маса по темата в НДК", открои образователният експерт. Той коментира, че тези страници са недостатъчни изобщо да се говори за въвеждане на такъв предмет.

"И до ден днешен патриархът и хората около него, те си наричат целия предмет "Вероизповедание", коментира още Велков.

Според него религията не е слоганът, който ще направи децата добри.

Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори Църквата?

Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори Църквата?

Църквата трябва да се опита чрез пример да привлича и да покаже, че има смисъл от вярата

"Има доказани, ефективни и ефикасни инструменти как може да се работи за това да се развива личността на децата", изтъкна Велков и допълни, че няма как да очакваме да се постигнат резултати с един час седмично по религия. "Защо този предмет трябва да влезе на мястото на друг", запита той.

По думите му има и други проблеми.

"Какво правим, хипотетично, в един християнски регион, ако има деца мюсюлманчета. Ако в този християнски регион се сформира паралелка за изучаване на "Добродетели и религия", мюсюлманчетата какво ще правят? Тези деца няма да имат друга опция, а ще трябва да учат християнство. Същото се отнася и за един мюсюлмански регион, в който учат християни. Паралелка с 95% мюсюлманчета и има едно християнче, какво ще прави то? Тогава родителите какво ще правят", запита Петър Велков.

Той посочи, че въпросът, който не се задава, е какви пари ще се хвърлят за този нов предмет "Добродетели и религия" - за печатане на учебници и тяхното писане.

Петър Велков пита също така и защо не се реши да се вкарва предмет "Уменията на XXI век", където може да се развива личността на детето и да учи много практически неща.

"Далеч по-смислени неща могат да се въведат в училищата", категоричен е образователният експерт.

Новият предмет религия влиза в училищата най-рано през учебната 2026-27 г.

Новият предмет религия влиза в училищата най-рано през учебната 2026-27 г.

Часът по религия няма да е задължителен, а задължително избираем