Стартират конкурси за директори на 481 училища в страната, като те ще се проведат по новите правила, приети от МОН в началото на годината, съобщават от образователното министерство.
Новият тип конкурси измерват и умения за прилагане на нормативната уредба според спецификата на училището, индивидуалните потребности на учениците и работата с общността в съответното селище или квартал.
В първия етап кандидатите ще решават тест, генериран в МОН в деня на изпита и който ще бъде единен за цялата страна. Той ще съдържа 50 въпроса, а времето за решаването му ще бъде 70 минути. За всеки въпрос има три варианта за отговори, от които само един е верен и носи една точка. Минималният резултат за допускане до следващия етап от конкурса е 30 точки.
На следващия етап всеки един от кандидатите трябва да представи концепцията, която е подготвил за развитие на съответната образователна институция. Заедно с нея на самия изпит ще трябва да реши и два конкретни казуса. За да се избегне субективният елемент в МОН са разработени казуси, които ще бъдат предоставени на РУО.
Казусите са базирани на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход, уточняват от МОН. Членовете на комисията ще имат право да задават въпроси, но само относими към съдържанието на концепцията на кандидата, казусите и спецификата на длъжността.
Училищните комисиите ще включват трима представители на РУО, представител на общинската администрация, представител на обществения съвет в училището, а за държавните - двама представители на РУО, двама представители на МОН, представител на обществения съвет на училището. Участниците пък ще са без мобилен телефон, за да се гарантира пълната прозрачност на конкурса.
Всеки член на комисията ще трябва да направи оценяване по предварително разработена скала, от 1 до 5, където 5 означава, че кандидатът напълно отговаря на изискванията, а 1 - че не отговаря на тях.
От предстоящите процедури 400 са за директори на общински училища и 81 на държавни. Такива ще има в над 30 училища в Стара Загора, Бургас, Варна, Пазарджик, Пловдив. В София-град ще бъдат обявени 20 позиции за ръководители на образователни институции.
Подаването на документи за участие е до 19.08 2024г. включително. Очаква се писменият изпит да бъде в началото на месец септември, а вторият етап преди началото на новата учебна година.
От МОН припомнят, че по оценка на ведомството от края на 2023 г. около 600 училища са с временно изпълняващ длъжността ръководител или такъв навършил години за пенсия, като това налага поетапно да се пристъпи към избор на титуляри за тези институции.
От началото на 2024 година са назначени 200 ръководители на образователни институции.