Увеличаване на парите за участие на студентите, докторантите и специализантите в студентските практики. За това настоява Министерството на образованието, съобщава БНР.

Предложението за промяна в наредбата е публикувано за обществено обсъждане до септември.

МОН предлага заплащането да бъде и за участващите в системата на дуалното обучение. До момента такава възможност е дадена само за изплащане на стипендия за студенти, участващи в студентска практика.

Размерът на стипендията при провеждане на студентска практика се определя по часова ставка. Понастоящем тя е 2,50 лв. за час, а МОН предлага тя да стане 4,50 лв. за астрономически час проведена студентска практика.

Над 20 000 студенти практикуват в реална работна среда

Над 20 000 студенти практикуват в реална работна среда

Над 12 000 са приключили успешно практиката си

Актуализира се и размерът на средствата при провеждането на практиката - от 320 лв. на 577 лв. В тях влизат възнаграждение за академичния наставник на студента и за неговия ментор, определен от работодателската организация, в която се провежда практическото обучение, както и застраховка на студента за времето на студентската му практика и пътни разходи.

Пет часа ще работи академичният наставник за една студентска практика - часовата ставка да е 39,28 лв. на час с осигуровките. Десет часа пък ще бъде ангажиран менторът, за което ще получава 36,92 лв. на час.

Очаква се финансирането по мерките да дойде от европейските фондове, бюджетите на висшите училища или от целеви средства. Броят на студентите, обучавани в българските висши училища за тази учебна година, е около 190 500. 21 844 учат в частни висши учебни заведения.

Над 37 000 студенти са пожелали участие в студентски практики

Над 37 000 студенти са пожелали участие в студентски практики

Общият бюджет на проекта е 46 млн. лева