Неправителствени родителски организации се обявиха срещу готвените промени в Закона за народната просвета чрез отворено писмо, адресирано до различни държавни институции.

Припомняме, на 21 юли на първо четене в парламента беше прието децата задължително да посещават училище от 5-годишна възраст, а глобите за родители, държащи рожбите си вкъщи, нараснаха десетократно.

Родителите определиха промените в закона като „дискриминативни" за тези от тях, които искат да отглеждат наследниците си сами. Според родителите новите текстове в закона противоречат както на Европейската конвенция за защита правата на човека, така и на Всеобщата декларация за правата на човека на ООН.

Неправителствените организации посочиха в писмото си, че твърде ранната възраст, в която децата се отделят от родителите си, може да доведе до негативни последствия за психологическото им развитие.

Това се подсилва допълнително от липсата на близко разположени училища със стол и място за следобеден сън в някои райони, смятат те.

В отвореното писмо се казва още, че очакваното от министъра присъединяване на повече ромски деца към образователната система вероятно няма да се състои поради спецификата на общностите, в които живеят.

Родителите обвиниха в популизъм министъра на образованието Сергей Игнатов. Според тях с изказванията си той е заблудил обществото за необходимостта от промени в Закона за народната просвета.

Противно на казаното от него, не съществува натиск за подобни действия от европейска страна. Освен това, НПО-тата са на мнение, че изискването за целодневно обучение ще натовари прекалено бюджета без да е осигурено финансиране за следващата година.

Родителите заподозряха финансови интереси в определеното от тях като прибързано гласуване на закона.