Всеки има право да протестира, но българската интелигенция в момента трябва да прояви разбиране, че страната ни е в труден период.
Така във Велико Търново министърът на образованието Сергей Игнатов коментира протеста на СУ.
По думите му не е нормално да се протестира сега, когато страната е в наистина много тежка криза и се правят усилия да бъде избегне гръцкият сценарий на всяка цена, и когато всички публични области свиват разходите с 20%. Някъде това е свързано с рязане на жива плът, тоест - уволняват се хора, допълни Игнатов, цитиран от БНР.
Не е нормално университетът, който има най-много пари от всички и през годините винаги е бил приоритетно финансиран, изведнъж да обявява протест и да твърди, че поради политиката на правителството, едва ли не, е бил доведен до колапс. Това е въпрос на мениджмънт, заяви министърът.
Естествено, че финансовото състояние на образованието и науката не е блестящо, не е такова каквото ние искаме да бъде, но в името на националния интерес водачите на нацията, интелигенцията, трябва да застанат начело и да покажат, че в момента ние наистина преживяваме труден период, каза още Игнатов.
Той обясни, че разбира колегите си учени от университета, които сега имат и подкрепата на Академията. Хубавото е, че най-сетне конфликтът между университета и БАН е изгладен и те заедно протестират, каза той.
По думите му това е добра крачка напред.
Предложението студентите сами да плащат за своето обучение поставя въпроса кой ще дава пари при демографския срив у нас. Така министърът коментира искането на Съвета на ректорите в условия на финансова криза да бъде въведено платено обучение в университетите.
Това трябва да бъде обсъдено на политическо ниво, иначе това е една стара мечта, имаше една такава практика в 90-те години. Аз мога да кажа, че предстоят години, в които няма да има студенти, аудиториите ще бъдат празни поради демографската криза, предстоят години, дори когато дори държавната поръчка ще се изпълнява на ръба. Въпросът ми е тогава кой ще плаща, запита министърът.
blkfan
на 13.05.2010 в 13:16:22 #15И аз съм за това - учиш държавна поръчка без пари само ако работиш по специалността си и то в България. Тези които искат свобода - свободно да си плащат всички разходи и после да си правят квото щат. Не може цяла държава да мизерства за да издържа образованието на този и онзи, цели институции - които всъщност работят за чужденци.
Ганчо
на 12.05.2010 в 18:24:30 #14Za sъжаление ,не съм учен в Бг училище
XAOC
на 12.05.2010 в 17:58:27 #13Ганчо, пиши грамотно, бе човек. Не може да пишеш коментар на тема "Образование" с правописни грешки.
Ганчо
на 12.05.2010 в 05:17:07 #12Не мисля ,че трябва да има възможност, студенти да се учат на държавни разноски ,бес да имат задължение да работят определен срок в Бг. Познавам агроном ,който не му се ходи на село ,работи като домакин. Студенти записват Историа ,като фторо образование,никога не стават учителки . Не може това ,да е банда ,бес команда .Ако се изчисли едно образование ,струва много пари на цялата нация.Ако си платиш ,избора е твой. Не може да учиме някого за мед.сестра бесплатно и тя да ходи да гледа баба в Италиа.В Пирогов да няма мед сестри. Някога ,сме имали само два университета ,които са подготвяли лекари .Създали са кадри ,които прославиха Бг .световни професори .Сега само в Драгалевци и Обеля няма университет. Качеството спадна .Хората са недоволни. Не е истина ,че задоволяват и западните стандарти .Много малка бройка успяват.За УСА и Канада просто единици. Изискват испити ,които е необходимо 1-2 години подготовка и резиденциа Знам една мед.сестра ,която се яви на 32 испита ,за да бъде на работа в Австрия. Или просто казано ,Бг плаща близо 20,000 лева да обучи една мед сестра ,тя няма принос за родината. Тези аномалий не са само икономически но и конплекс от много други фактори .
rumen221s
на 11.05.2010 в 16:40:06 #11Приятели, Отдавна е известно, че между "Университето" и Факултето" - разлика няма... И едните и другите искат пари за издръжка с оправданието...: - "Абе..., Бате, нема работа...!!!" А накараш ли ги да работят, ти обясняват "научно"...: - "Абе, Бате, "вълната" ни пречи...!!!"
burn
на 11.05.2010 в 15:43:27 #10Всеки политик, който се казва сегей е гей... факт
avatar22
на 11.05.2010 в 15:07:10 #9" Куп синодални старци са се окопали отвсякъде. Качеството на преподаване е далече под това на други университети.Обучават с ехиляди хора по синекурни специалности, по които после не работят а държавата плаща за това" ПРЕДПОЛАГА СЕ че в СУ има УМНИ ХОРА КОИТО РАЗБИРАТ КАКВО Е ТОВА " К Р И З А " и че от нея се излиза ЧРЕЗ " И К О Н О М И И !". АКО ДРУГАРЯ ИЛЧЕВ НЕ РАЗБИРА ТОВА ТО ИМА ЕДИН ПРОСТ И ЛЕСЕН НАЧИН -- ПОДАВА СИ ОСТАВКАТА КАТО "МЕНИДЖЕР" и проблемите му КАКТО И ТИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА СЕ РЕШАВАТ ОТ Н О В И Я ТАКЪВ.Плачат и се жяалват СЛАБАЦИТЕ. Силните се ПРИСПОСОБЯВАТ в името на О Ц Е Л Я В А Н Е Т О !!!
Архангел
на 11.05.2010 в 15:06:45 #8Pierre, съвсем нормален си е. протеста не е толкова за орязването на парите, а срещу новия закон за висшето образование.В него се предвижда да се плаща според реализацията на завършилите. Примерно учиш за лекар -ставаш лекар, всичко е ок, държавата плаща. Учиш философия,ставаш продавач или секретарка-закриват специалността. Съгласен съм, че трябва да се поддържат специалисти и по редки специалности, но в научните институти като БАН, а не в университетите.
glue21
на 11.05.2010 в 15:05:28 #7Абсолютно се съгласих с първите две мнения на Архангел и Кръстю. Знаеш ли как се решават нещата Архангел - пазарно търсене. Ако имат действително хората интерес да учат нещо, те ще отидат да го учат и платят за това. По този начин, ще отпаднат предмети и преподаватели на извивяване, които не са си сравнявали часовника със съвременни материали и статии от 20 г сигурно. А защо казвам да се плаща образованието (дори да не е цяла сума, а наполовина от държавата и наполовина платено от студента) ? Да кажем, импровизирам - 700 лв от студента и 1300лв от държавата. Защото на този етап не виждам как някакви реформи могат да се случат, за това и мисля че пазарен механизъм би осъвременил университета. По времето на правителстово на НДСВ имах едно интервю за Стандарт - там където казах че нашето образование се нуждае от реформи, те.е не е адекватно (осъвременено), не бе публикувана тази му част . Пояснявам - нашата система на образование е добра, но образованието ни не е адекватно - две различни неща са това. Не се забърквам кой министър какво казал. "Надпартийно" погледнато трябва да се гледа на проблема. Кога самите университети ще решат да променят те самите реформите от които крещящо имат нужда - в недоумение съм! И подкрепям мнението на изказалия се министър, не защото е от ГЕРБ, а защото действително мениджмента на университетите си зависи от самите унита. Смятам че те са с лошо управление и се нуждаят от вътрешни реформи, започнати от самите унита.
Архангел
на 11.05.2010 в 15:03:30 #6Нямам нищо против всеки да учи каквото и иска, но да си плаща масрафа сам, а не даржавата, т.е. ние и нашите родители.
Архангел
на 11.05.2010 в 15:02:35 #5БулаваSSNX30, длъжни сме, защото носим вина за нея-не сме протестирали когато са се правили нещата довели до кризата Виновни сме и, че не сме протестирали че се пилее излишна народна пара за специалности като философия, социология, педагогика и други такива дето после никой не ги работи. Да не говорим в УНСС или в ТУ колко такива специалности има
Олаф БГ
на 11.05.2010 в 14:45:42 #4Вземи Серго, вземи от СУ, дай на полицията, да не ги съкращават тях..... И на частните училища дай повечко.
Pierre
на 11.05.2010 в 14:43:54 #3По-точно Сергей Игнатов е ненормален, ББ също, както и останалите тъпанари
Krastio
на 11.05.2010 в 14:29:37 #2СУ е пример за лошо харчене на готова държавна пара. Не може да се бълват хиляди студенти с безперспективни специалности. Не може да се трошат стотици хиляди левове за ремонти на тоалетни и прозорци, а междувременно да има сгради на факултети, които се рушат пред очите ни.
Архангел
на 11.05.2010 в 14:24:26 #1Абсолютно е така! Студент съм в СУ и много добре виждам как са нещата отвътре. Куп синодални старци са се окопали отвсякъде. Качеството на преподаване е далече под това на други университети.Обучават с ехиляди хора по синекурни специалности, по които после не работят а държавата плаща за това