Ще изяде ли мишката книжката и как образованието ще се пребори с новите технологии сред учениците?
Председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров обясни пред News.bg, че телефоните в клас на база на националната дискусия и към момента са забранени от 9 години от текст в Закона за училищното и предучилищното образование, но в България забранителните текстове не се спазват и не действат. Поради дефицита от възпитание хората и учениците не са готови да изпълнят този текст, който няма последствия за тях, посочи д-р Петров.
Той уточни, че инструментите, които и сега ги има, не са действащи за учениците, а това много нарушава тяхната мотивация в училище.
"Всичко това влияе на успехите, които биха постигнали и не на последно място, когато едно дете нарушавайки забраната за телефоните влияе недобре и на другите ученици", коментира д-р Юлиян Петров и добави, че използването на телефоните в училище е нещо вредно, но друг е въпросът как може да се стигне забраната да бъде действаща.
"Лесно може да се пречупи не добрата практика с телефоните в училищата с това да се спазва училищният правилник. Имало го е от създаването на училището, но сега в момента е много конкретно написан, родителите са уведомени, но много често те самите не гарантират спазването на правилника. Трябва да има договор между училището и родителя, за да се гарантира училищния правилник, както и да има санкции", предложи решения на проблема д-р Петров.
Според него в периода на формиране на личността в училище, един ученик трябва да се научи да спазва правилата, а родителят да му помогне. Днешният живот и общество е пълно с примери, където е видно, че ако не се спазва дадено правило, свързано с движение по пътя или с поведение на някое обществено място, законът се появява и се появява санкцията, посочи д-р Попов.
"Това не трябва да притеснява учениците, защото заедно с учителите, учениците и родителите, когато спазват правилата, правят нещо правилно", уточни той.
Експертът отбеляза, че дозирането на работата с дигиталните устройства е световен проблем не само в ЕС, но и в САЩ, и в Африка.
"Това е един проблемите на бъдещето и прекомерното използване на дигитални устройства влияе негативно към психиката и към физическото развитие на даден човек. Статистиката е безспорна - българските ученици само в рамките на пандемията има нададено 5 килограма наднормено тегло", изтъкна той. И настоя да се дозира използването на телефоните както за работа, така и забавление.
"Изкуственият интелект може да ни помогне много, но ако мине отвъд някой граници, ще ни навреди, но всичко зависи от нас да научим децата да дозират управлението на телефоните", призова д-р Петров.
Той коментира и идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за промени в учебните програми и в учебния материал.
Синдикат "Образование" подкрепя министъра по отношение на учебните програми, което обаче няма как да стане за новата учебна година. Експертно трябва да се погледне към всяка една промяна, посочи д-р Петров, който не е съгласен с нарастващите часове по математика предложени от просветния министър.
Що се касае до един предмет "Добродетели и религия", синдикатът подкрепя въвеждането на един такъв нов предмет от гледна точка на добродетелите, които липсват на цялото общество, не само на образованието.
Д-р Петров е убеден, че един учебен предмет като "Добродетели и религия" би помогнал на учениците да възстановят ценностната си система.
В заключение той заяви, че образователната система като цяло е осигурена, но се търсят учители по математика, информатика, филология и езици.
"Младите учители по-трудно се задържат в системата и по една или друга причина не издържат заради административната тежест и натискът от някои родители към тях и класното ръководство", коментира експертът.
Д-р Петров допълни още, че учителските заплати догонват инфлацията, но дори тези 125% на учителските заплати все още не са достигнати.
"Огромна част от младите хора на около 25 години са готови да започнат работа между 3 и 6000 лв., а чистата заплата на един млад учител е около 2000 лв. Това много ще привлече млади учители, но системата е осигурена и правилните действия за минимизиране на отрицателния натиск към младите учители, ще успеем да ги запазим", каза още председателят на Синдикат "Образование".
2323532
на 13.04.2025 в 16:26:34 #1Google плаща редовно $95. Последната ми заплата беше $8200 за работа 10 часа седмично в интернет. Моят по-малък брат е средно $15k през последните няколко месеца и той постоянно работи приблизително 24 часа. Не съм сигурен колко просто беше, след като го проверих. Това е основната ми грижа............. УСПЕХ...........копирайте тук.>>>>>>
>>>>>
https://da.gd/homecash1