Министъра на образованието Даниел Вълчев заяви, че се надява в рамките на тази седмица да  започнат непосредствени преговори за решаване на проблема с учителската стачка.

На ултимативни искания не бихме могли да отстъпим, но за конструктивни преговори - винаги сме готови, добави Вълчев.

Министърът бе в парламента, където връчи на шефа на Народното събрание Георги Пирински Доклад за изпълнение на Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка (2006 - 2015 г.) през учебната 2006/2007 г. и за мерките, които ще се предприемат през учебната 2007/2008 г

Просветният министър поясни, че юридически след започване на ефективни стачни действия може или да има непосредствени разговори, или да се търси посредничество, или двете страни да се опитат да решат спора по друг подходящ начин, позволен от закона.

Времето за много активните преговори беше преди стачката, подчерта Вълчев.
Разбира се това не означава че те сега не трябва да бъдат продължени, допълни Вълчев и заяви, че ако има добра воля това ще стане още тази седмица.

Запитан дали ще покани протестиращите на преговори Вълчев каза, че още тази вечер ще се запознае с писмото им и че ако действително в него има заявена добра воля, възнамерява още утре да направи това.

Вълчев е категоричен, че разговори винаги може да има, въпросът е двете страни наистина да искат да достигнат до резултат.

Според него обаче засега не са достатъчно ясно заявени и аргументирани позициите на отделните страни.

Той е предложил да се проведе съвместно заседание на парламентарната комисия по образование и парламентарната бюджетна комисия, на което той и финансовият министър Орешарски да бъдат изслушани по учителския проблем.

Председателят на парламента Гоерги Пирински каза след срещата си с Даниел Вълчев, на която е станало дума и за учителските протести, че според него съвместното заседание трябва да се проведе още тази седмица.
Запитан дали счита сближаването на позициите за постижимо Пирински заяви, че вярва, че при достатъчно обективни разговори може да се постигне сближаване.

Трябва да има индикация и ясно заявено намерение да се седне и да се разговаря по същество, посочи Пирински.

По въпроса дали парламентът може да изиграе посредническа роля Георги Пирински каза че според него не е уместно Народното събрание да играе посредническа роля.