Мерките от правителството в сектора на горивата намаляват сивата икономика, твърдят от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.
Позицията им е след публикуваната Оценка на нерегистрирания пазар на горива от Центъра за изследване на демокрацията и Българската петролна и газова асоциация. Според тях загубите са над половин милион.
От Асоциацията на търговците не разбират защо позицията се пуска сега.
"След по-малко от месец и половина ще приключи регистрацията на всички икономически оператори в сектора и всеки един гражданин, на сайта на Министерство на икономиката ще може свободно да провери, кои са легалните търговци на горива", пишат от Асоциацията.
Съгласно изложените данни "злоупотребите" при дизела и бензина са 8-9%, при метана - 14%, а при пропан-бутана - 0,78%, което силно променя средния показател и спокойно може да подведе неинформирания читател, който бива буквално заринат числови стойности. Убедени сме, че при следващо изследване новата сума ще бъде 250 000 000 лв.
От Асоциацията цитират преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравето чрез които искаха единствения голям и структуроопределящ производител на горива в България - Лукойл Нефтохим Бургас да промени статута на шестте си бази като отделни данъчни складове, които да бъдат оборудвани с измервателни уреди на вход и изход на горивото, ведно с денонощно видеонаблюдение.
"Това са изискванията, които важат и за всички останали. Последна решителна стъпка на държавата е самата тя, чрез прозрачна и функционираща на пазарен принцип Държавна петролна компания да стъпи на пазара на горива и по този начин, по естествен път и с пазарни механизми за балансира търговията на горива", пишат Георги Тенев и Симо Симов.
Двамата изтъкват, че в анализа на Центъра за изследване на демокрацията не са предложени други мерки и липсват и данни за актуалната пазарна обстановка, към днешна дата. "Неясна остава целта на анализа, както и посланието, което анализаторите целят да внушат на обикновения потребител. Очевидно е, че пазарните и социално-икономическите условия сега са коренно различни от съществуващите при формулирането на заданието на анализа", пишат двамата членове на Асоциацията.
"Освен частичните данни се използват и чисто субективни обобщения и допускания, при уж почиващото на обективни данни изследване. С умело подбраните данни се цели да изкривяват представата на обществото по отношение на проблемите в сектора на горивата, но един по-обективен и грамотен прочит показва, че всъщност мерките, предприети от правителството за запазване на конкурентната среда в България "си казват думата" и ако съществува "сив сектор" то той е много по-малък от прокламираните 20-30%, равняващи се на един милиард лева", гласи позицията на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.