Едва 11% от капацитета на договора с "Боташ" е бил използван от подписването му до днес. Това заяви енергийният министър Жечо Станков в кулоарите на Четвъртата Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която се провежда в Рим.

Той посочи, че вчера служители на Комисията за противодействие на корупцията са влезли в Министерството на енергетиката и са поискали всички документи, свързани с "Боташ".

"Като (бивш) председател на комисията в Народното събрание, която разследва фактите и обстоятелствата около договора, съставих доклад от десетки страници, където става ясно, че българската държава на ежедневна база плаща над милион за този договор, а от началото на годината - над милион и 50 хиляди, защото този договор се индексира", коментира Станков.

Опит за прикриване на доказателства, свързани с "Боташ", била причина за проверките на КПК

Опит за прикриване на доказателства, свързани с "Боташ", била причина за проверките на КПК

В дома н Росен Христов са открити 80 000 евро в брой

Той увери, че се търсят всички възможни варианти за подобряване на условията, включително закупуване на по-евтин газ, за да може високата цена за преноса да бъде неутрализирана.

"Това не прави договора по-успешен, напротив. Огромна сума, тежи много на българската енергетика", подчерта министърът.

По негови думи към момента над 500 милиона са фактурирани на "Булгаргаз", а малко над 100 милиона е физическият капацитет, който е използван.

Припомняме, договорът беше сключен през 2023 г. от служебно правителство, назначено от Румен Радев, с премиер Гълъб Донев. Съгласно неговите условия всеки ден страната ни плаща по 1 млн. и 50 000 лв. за доставка на газ, които обаче на практика не използва.

Много мръсни интереси зад договора с "Боташ" съзира енергиен експерт

Много мръсни интереси зад договора с "Боташ" съзира енергиен експерт

Не е имало необходимост споразумението да се сключва по спешност