Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) призовава властта да предприеме спешни мерки заради високите цени на електроенергията в страната в отворено писмо, изпратено до институциите и медиите. В писмото се настоява за възобновяване на изплащането от държавата на компенсации за бизнеса за скъпия ток.

То е адресирано до председателя на 50-ото Народно събрание Рая Назарян и служебния премиер и външен министър Димитър Главчев, с копие до вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова, енергийния министър Владимир Малинов, министъра на икономиката и индустрията Петков Николов и председателя на Комисията за енергийно и Водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.

От АОБР посочват, че постигнатата цена на електроенергия енергия на пазарния сегмент "ден-напред" за 15 юли 2024 г. е 373,82 лв./MWh. От Асоциацията изтъкват, че това е най-високата цена от началото на месеца. "Самият месец юли е най-скъпият от началото на годината със средна цена за периода 1-15 юли от 249,15 лв./MWh! За сравнение, следващият най-скъп месец през настоящата година е м. юни с цена от 191,52 лв./MWh", обясняват още от организацията.

Компенсират производителите за екстремните цени за балансиране на електроенергията

Компенсират производителите за екстремните цени за балансиране на електроенергията

КЕВР разпореди на ЕСО вторичен сетълмент за справедливо разпределение на разходите

От бизнеса подчертават, че за първата половина на месеца цената в България е четвъртата най-висока в Европейския съюз (ЕС). По-скъп е токът само в Унгария (272,24 лв./MWh), Румъния (266,99 лв./MWh) и Гърция (251,25 лв./MWh). Цената на електроенергията в България е двойно по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти над тази в Германия, 2,2 пъти по-висока спрямо Нидерландия, 2,3 пъти по-голяма в сравнение с Австрия и 3,2 пъти спрямо Франция"

"Разлики на цените в пъти са пагубни за цялата икономика на България", категорични са от Асоциацията на организациите на българските работодатели

От организацията допълват, че вечерните часове са изключително скъпи с цени от 600 - 1000 лв./MWh, a за 15 юли - над 1100 лв./MWh. Посочват още, че такива равнища не са регистрирани от енергийната криза през 2022 г.

Протест на производителите на електроенергия затвори пътя Русе-София

Протест на производителите на електроенергия затвори пътя Русе-София

Те са против новата методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия

От АОБР изброяват и факторите, в които могат да се търсят причините за проблема:

  • Дефицит на електроенергия на някои от регионалните пазари (Унгария, Румъния);
  • Намалени междусистемни преносни капацитети между страните в Югоизточна Европа;
  • Износ на значителни количества електроенергия от региона към Украйна;
  • Високи температури и недостиг на воден ресурс в региона;
  • Непланов престой на АЕЦ "Козлодуй", макар че включването на 6-и енергоблок засега не оказва положителен ценови ефект.
Компенсациите за тока помогнали на бизнеса, установи проучване

Компенсациите за тока помогнали на бизнеса, установи проучване

44% от анкетираните фирми очакват ново поскъпване на електроенергията

Според асоциацията тези фактори са извън контрола на пазарните участници и особено на потребителите. "Въпреки това българският бизнес за пореден път е принуден да заплаща колосални цени на електрическата енергия и то в условия на спад на поръчките, 17 поредни месеца срив в промишленото производство и общо забавяне на икономическия ръст. Тези събития се развиват на фона на проблеми с бюджетния дефицит и рискуват да подхранят нови инфлационни процеси", предупреждават от Асоциацията на организацията на българските работодатели.

От АОБР подчертават, че цени на електроенергията сред най-високите в ЕС са пагубни за конкурентоспособността на българската икономика и индустрия на европейския и други пазари. В писмото се заявява, че в последните няколко години индустрията у нас е претърпяла енергийна криза с високи цени на електроенергията и природния газ, а конкурентоспособността й е подложена на допълнителен натиск, защото България е външна граница на ЕС. Отбелязва се, че промишлеността в страната оцеля благодарение на компенсациите за цените на електрическата енергия, покриващи разликите между пазарната цена и стойността от 200 лв./MWh.

Окончателно: С 1,77% поскъпва средно токът в страната от 1 юли

Окончателно: С 1,77% поскъпва средно токът в страната от 1 юли

Цените на парното и топлата вода намаляват средно с с 8,47%

От бизнеса са категорични, че за да се подпомогне икономиката и да бъде запазена индустрията на страната трябва от Министерския съвет (МС) да бъде приета Програма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти, съгласно §3, ал. 14 от Преходните и заключителните разпоредби (ПРЗ) на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. и чл. 36б, ал. 1, т. 4 от Закона за енергетиката.

От АОБР изтъкват, че възобновяването на компенсаторния механизъм е единственият начин за запазване на конкурентоспособността на предприятията спрямо основните им конкуренти и пазарите в ЕС, където цената на тока е между 2 и 3 пъти по-ниска от тази у нас.

"Обръщаме внимание, че има драматичен спад в поръчките за голяма част от българските заводи, работещи за износ. На този фон бихме искали да изразим и възмущението си от обстоятелството, че има производители, които при условия на дефицит и високи цени в регионален мащаб, не натоварват допълнителни мощности", отбелязват също от асоцията.

В заключение от бизнеса отправят апел към председателя на парламента Рая Назарян и служебния премиер Димитър Главчев: "Призоваваме ви в спешен порядък да предприемете действия в съответствие с правомощията си за възобновяване на компенсаторния механизъм за цените на електроенергията за промишлените предприятия, в съответствие с ПЗР на Закона за бюджета."

Компенсациите за ток на училища, детски градини и църкви остават до края на годината

Компенсациите за ток на училища, детски градини и църкви остават до края на годината

Осигурени са допълнителни 50 млн.лв. за целта