До края на месец октомври ще бъде подписан договор за инженеринг между "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" - ЕАД и консорциум между корейската Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън (Hyundai Engineering and Construction) и американската Уестингхаус Електрик Къмпани (Westinghouse Electric Company)". Това обяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след среща с изпълнителния директор и президент на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън Юн Йънг Джун.
Съгласно решение на Народното събрание от 23 февруари тази година бе възложено да се проведат преговори между "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" - ЕАД и Hyundai Engineering & Construction Co за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрена централа на одобрената площадка в Козлодуй, с технология АР1000.
Енергийният министър и Юн Йънг Джун се обединиха около това, че двете страни ще положат всички усилия именно в България да бъде изграден първият в Европа реактор от типа AP 1000.
"Проектът за изграждане на 7-ми и 8-ми блок в ядрената централа "Козлодуй" е стратегически за България и Европа за постигане на нисковъглеродна икономика. Основна цел за българското правителство е да ускори реализацията на проекта като през настоящата година е ключово да се съсредоточим върху проектирането, структурирането на финансирането и бизнес модела", изтъкна Малинов.
По време на първия ден от посещението си в Сеул енергийният министър Владимир Малинов разговаря и с председателя и изпълнителен директор на една от водещите държавни банки - Корейската Ексим Банк (Export-Import Bank of Korea) Хи Сунг Юн. Като официална агенция за експортно кредитиране тя предоставя цялостни експортни кредити и гаранционни програми за подпомагане на корейските предприятия при осъществяване на задграничен бизнес.
"За българската страна остава от ключово значение въпросът по осигуряване на финансирането за реализация на проекта за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй". Съгласно решението на Народното събрание от 18.12.2023 г., в срок до 30.07.2025 г. следва да завършат преговорите за осигуряване на външно финансиране с финансиращи институции за изграждане на нови ядрени мощности. Стремим се да постигнем оптимален микс за осигуряване на финансиране както от корейски, така и от американски институции", изтъкна министърът.
Той припомни, че след посещението му в САЩ през май от страна на Експортно-импортната банка на САЩ (EXIM Bank) е получено писмо за намерение за финансиране с над 8 млрд. долара за реализацията на проекта. От страна на Корейската Ексим Банк бе поет ангажимент да ускорят максимално издаването на писмо за намерение за финансиране на корейското участие в проекта и документът да бъде получен в рамките на септември.
По-късно енергийният министър разговаря и с президента и председател на Корейската корпорация за търговско застраховане (K-SURE) Йънгджин Джанг.
Проектът за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", който е най-големият не само в България, а и в целия регион, има пълна подкрепа на институционално равнище от страна на Националното събрание на Република Корея. Това стана ясно на срещата на министъра на енергетиката Владимир Малинов с Ли Чулгю, председател на Комисията по търговия, индустрия, енергетика, МСП и стартъп компании в Националното събрание на страната, в която участва и изпълнителният директор и президент на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън (Hyundai Engineering and Construction) Юн Йънг Джун.
"Оценяваме високо готовността на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън да работи съвместно с Уестингхаус Електрик Къмпани, така че двете компании заедно да предоставят интегрирана услуга по инженеринг, доставки, строителство и въвеждане в експлоатация на новите мощности. Това ще гарантира успешната реализация на проекта в заложените срокове", подчерта на свой ред Малинов. Участниците в срещата откроиха общото си виждане за реализация на проекта при стриктно спазване на първоначално заложения график и бюджет.
Малинов и председателят на Комисията по търговия, индустрия, енергетика, МСП и стартъп компании в Националното събрание на страната Ли Чулгю обсъдиха и потенциалните възможности за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни, като поеха ангажимент да насърчат съвместната им дейност във всички сфери от взаимен интерес.
Пред представителите на Националното събрание на Република Корея българският енергиен министър подчерта натрупания 50-годишен опит на страната ни в експлоатирането на ядрени мощности. Беше обсъдена и темата за обсъжданите в Република Корея перспективи за изграждане на хранилище за отработена ядрено гориво. Двете страни ще обменят опит и в изграждането и експлоатацията на водно-електрически централи и помпено-акумулиращи водноелектрически централи като най-перспективни мощности за съхранение на енергия.