Държавата активно ще продължи политиката за саниране на жилищни сгради, но това вече ще се случва със самоучастие на домакинствата, а не както досега - на 100% безвъзмездно.

Това бе акцентът от изказванията на представителите на властта - заместник-председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Радослав Рибарски от групата на ПП/ДБ и министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. Двамата взеха участие в конференция "Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход", организирана от Министерството на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност "ЕнЕфект", с подкрепата на Коалиция "Да обновим България".

"Минахме през редица избори, а основният въпрос на нашите избиратели беше кога пак ще започне кампанията по саниране. Преди тя даваше повече свобода, 100% финансиране, сега, когато е с европейски средства, трябва да се вместим в конкретни декарбонизационни цели и те да бъдат остойностени. (...) Трябва да се насочим натам, че само с публичен ресурс няма да стане. Все повече хората трябва да осъзнават, че без тяхното участие няма да стане", заяви Рибарски.

Общините искат 10-годишна програма за саниране

Общините искат 10-годишна програма за саниране

Според тях вторият етап по ПВУ е безсмидлен

И отчете - кабинетът "Денков" свършил много по въпроса с енергийната бедност, енергийната ефективност, а и с либерализацията на пазара, която според народният представител ще бъде позитив за домакинствата въпреки широко разпространените страхове от евентуален рязък скок на цените.

Че трябва да има самоучастие от страна на домакинствата в процеса по саниране се съгласи и министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

"Късметлии сме, че сме в правителство, което се развива добре, защото не се разкъсваме от някакви политически дрязги поради простата причина, че не сме политическо правителство. Искаме да направим така, че хората да живеят добре, а не в мухъл, да живеят на 28 градуса, а не да мръзнат като кучета", представи директно мисията си шефът на ековедомството.

"Квантов скок". Така определи промяната в политиката по саниране - от 100% финансиране към самоучастие на всяко домакинство заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

На второ място - за да се осъществи това, следва да има и административна, както и нормативна промяна, която е в прерогативите на парламента. Основен фактор обаче, посочи зам.-министърът, следва да е промяната в културата на притежание на имот.

"Собствеността е право, но тя и носи отговорност. Колкото по-бързо осъзнаем това, толкова по бързо ще заживеем в богата държава. Това се вижда от състоянието на чат от сградния фонд. За автомобила си например българинът показва завидни качества по за управление на собствеността си. А ако приложим това и към домовете, в които живеем, ще се подобри значително качеството на живот и средата около нас", заяви тя.

Парите за саниране по ПВУ няма да стигнат за всички

Парите за саниране по ПВУ няма да стигнат за всички

МРРБ удължава срока за кандидатстване за втория етап