КНСБ излезе със становище относно проекта на Разпореждане на Министерски съвет за отчисления в размер на 100% от печалбата за финансовата 2022 г. на "Национална електрическа компания" ЕАД.

Синдикатите определят като притеснителен факта, че този въпрос отново е на дневен ред. Те посочват, че идеята за изплащане от страна на държавните енергийни дружества на дивидент в размер на 100% от печалбата за финансовата 2022 г. в срок до 15 декември 2023 г. е лишена от логика. КНСБ пояснява, че съща така не са взети предвид тежките и трайни негативни последици за гарантиране на енергийните доставки в страната.

Предложенията за отнемане на 100% от печалбата ще задълбочи още повече вече видимите за всички потребители проблеми, поясняват от синдикатът. Те са категорични, че това решение ще има отрицателни ефекти.

Според КНСБ, на първо място, това би довело до невъзможност за реализация на ремонтната и инвестиционната програми. В случая на НЕК ЕАД това касае плановете за възстановяване на ПАВЕЦ "ЧАИРА" и развитието на проект "Яденица". Друга потенциална последица е нуждата от осигуряване на допълнително финансиране/заем с цел изплащане на дивидента, което възникна при НЕК ЕАД, но ще възникне и при други дружества.

КНСБ изтъква, че с промените се създава нов казус със значителен негативен ефект върху НЕК ЕАД. Няма яснота относно механизма и схемата за възстановяване на ценовия дефицит за компанията от решения на КЕВР в предходни години.

Синдикатите посочват, че изплащането на дивидент в размер на 100% от печалбата за 2022 г. ще доведе до:

  1. Невъзможност за реализиране на ремонтната и инвестиционна програма, а от там и до осигуряване на надеждно, безаварийно и безопасно функциониране на системите, което би застрашило живота и здравето на работещите;
  2. Невъзможност за компенсиране на непрекъснато растящите разходи на работниците и служителите свързани с инфлация, нестабилна политика и несигурност, като и в момента инфлацията от предходни години не е компенсирана изцяло;
  3. Социално напрежение, което не е от полза нито за синдикати и работещи, нито за държава и работодатели.

С действията си държавата възпрепятства развитието на държавните енергийни дружества и ги обрича на постепенно излизане от пазара поради липса на конкурентоспособност. Това противоречи на принципите за добро управление и е в разрез с обществения интерес, защото без тези дружества цените на нашия пазар ще станат непоносими за битовите потребители, а сигурността на доставките на електрическа енергия ще бъде силно ограничена, се посочва още в становището на КНСБ.

Те настояват да се възстанови решението за разпределяне на дивидент от страна на държавните енергийни дружества в размер на 50% от печалбата за финансовата 2022 г., за да не се предизвиква умишлено сътресение в дружествата, чрез лишаването им от възможността да изпълнява своите задължения.

Заради инфлацията: МТС иска кадрови промени, МФ - 100% от дивидентите на предприятията

Заради инфлацията: МТС иска кадрови промени, МФ - 100% от дивидентите на предприятията

Министерство на транспорта подписва нов договор за вътрешни услуги с БДЖ