Представителите на топлофикациите и на електропроизводителите обясниха колко са недоволни от предложенията за поскъпване с 4.5% и съответно - 3.5% на предлаганите от тях продукти по време на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщи БНТ.
Поскъпването на енергийните ресурси от 1 юли обсъдиха членовете на КЕВР с представители на някои топлофикации и енергопроизводители.
По думите на председателя на КЕВР Иван Иванов искането за по-високи цени на тока са такива, че ако той го изпълни, тогава цената на тока трябва да нарасне между 50 до 60%. Той заяви, че КЕВР няма да допусне това и поясни, че очаква цената на тока да бъде в рамките на инфлацията между април 2018 и април 2020 г. инфлацията е 3.7%, предложенията на комисията се ограничават до 3.5%.
От АЕЦ-Козлодуй заявиха, че не могат да изпълнят исканите от тях доставки за бита, както и за регулирания пазар. От НЕК заявиха, че цените на тока, които КЕВР е определил, са изключително ниски и не са съгласни с тях.
Според Мартин Тафров, ръководител управление "АЕЦ Козлодуй" атомната електроцентрала има техническа невъзможност да изпълни заявките на обществения доставчик, да изпълни ангажимента си към по делото "БЕХ - Електрисити" и същевременно да осигури енергия и за свободния пазар.
Изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев смята, че за пореден път се прави една псевдсоциална програма.
На обсъждането нямаше представители на ТЕЦ-овете с поискани най-високи цени - Разград - 17 % и Габрово с над 12%. Техните колеги бяха несъгласни с почти всички заключения на регулатора - от орязване на планове им за ремонти до цените за купуване на въглеродни емисии.
Кремен Георгиев, изпълнителен директор "Топлофикация" - София заяви, че разходите за ремонт на предприятието са намалени наполовина. "Мисля, че на практика, обосновката, която сме дали по пера за необходимите ремонти, без които дружеството няма да може да осигури производство през зимните месеци са дадени в нашето становище - мисля, че трябва да се вземат предвид", каза Георгиев.
Радослав Михайлов, изпълнителен директор на "Топлофикация - Враца възразява срещу намалените разходи за ремонт. Той възразява и срещу намалените емисии за количества въглероден окис и респективно намалените разходи за закупуване на тези емисии. От ТЕЦ-Враца оспорват и новата цена за достъп, която, по думите на Михайлов, трябва да заплащат.
В петък предстои обществено обсъждане на новите цени на тока и на парното, когато и гражданските организации ще се включат в дискусията.
Comon Sense
на 05.06.2019 в 06:37:11 #2От биснес гледна точка, искането за увеличаване цената на тока е може би обоснована, но от гледна точка на потребителя не е. Една решение е - увеличава се тока така че биснесса да е устойчив но за гражданите се вувежда ДДС от 5% за месечна консумаци, която е жизнено необходима. За консумаци над определения праг - ДДС остава 20%. Така увеличението няма да се усети от гражданите, особенно за тези с ниски доходи Данъците са велик механизм, който за съжаление у нас не се използва правилно.
psp_11
на 04.06.2019 в 14:22:21 #1Преди 12 год. енергийните специалисти Ви обясниха, че цените на тока ще се вдиганта в пъти, но драскачите и грантополучателите тогава лъжеха и някои дори продължават да лъжат.. Но това не е сън да се размине.. Лошото е, че инвестициите в енергетиката са толкова големи и се възвръщат толкова бавно, че са необходими 10-15 год. за изграждането им..