Сливане на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток 2" не решава проблеми, а създава допълнителни такива за топлоелектрическата централа и никой няма да вземе решение, което поставя в риск сигурността на енергийната система, коментира пред НоваТВ министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Петкова обясни, че поскъпването на природния газ от октомври е заради споразумението между Европейската комисия и "Газпром", с което трябваше да се предложат промени на всички държави, с които има договори.
"На 6 август тази година "Газпром експорт" информира "Булгаргаз" за споразумението, което е подписано с ЕК и прилага две допълнения към договора с България, които засягат два изключително важни въпроса - възможността за предоговаряне на цената на природния газ и възможността за смяна на входната точка за доставка на България", коментира енергийният министър.
Петкова добави, че "в това допълнение към договора, което "Булгаргаз" подписа, има много ясно определени параметри, при които тази цена може да бъде предоговаряна. По новите условия "Булгаргаз" вече може да иска промяна на цената на всеки 2 години, вместо на 4 години, както беше досега".
Тя обясни още, че това става при строго определени условия и когато цената за България се различава от тази на границата на Германия, Франция и Италия.
Цената може да падне, но всяка държава трябва да докаже, че плаща повече отколкото е цената на границата на трите посочени държави. Сега българската газова компания прави анализ на енергийния пазар, за да прецени действията си, допълни министърът.
Във връзка с думите на руския президент Владимир Путин за газопровода "Южен поток", Петкова обясни, че "за да бъдем коректни, трябва да кажем, че Европейският съюз имаше проблеми с проекта "Южен поток" в две направления".
Проблемите за Европейската комисия през юни 2014 година, са че не се прилага законодателството в областта на обществените поръчки и притеснения, свързани с нарушения на третия либерализационен пакет.
"Тогавашният премиер Пламен Орешарски със свое писмо е наредил спиране на всички действия по проекта, за да се избегне нова наказателна процедура срещу България", коментира Теменужка Петкова.
"Южен поток" е назад във времето и това, което България прави, е свързано с гарантирането на енергийната сигурност на страната и запазване на ключовото място на газовата карта на Европа, добави тя.
halo
на 08.10.2018 в 12:02:57 #1batnasko на 08.10.2018 в 10:58:26 ==================================