Министерският съвет проведе днес извънредно заседание, на което одобри изменения в програмата за компенсиране на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия, приета от правителството на 26 октомври 2021 г.

Това съобщиха от правителствената пресслужба.

В рамките на днешното извънредно правителствено заседание беше одобрен и проектът на типов договор във връзка с изпълнението на програмата за компенсиране на бизнеса заради растящите цени на електроенергията.Промените в програмата за компенсиране предвиждат също възможност фактури, по които се дължи компенсация, но са издадени преди подписване на договора между Министерството на енергетиката и съответния доставчик, да бъдат включени в компенсирането.

Заводи изключват мощности заради 50% по-скъп ток в сравнение с Германия

Заводи изключват мощности заради 50% по-скъп ток в сравнение с Германия

От АОБР настояват ТЕЦ "Марица Изток 2" да увеличи натоварването си

За тях доставчикът ще е задължен да уведоми клиента за полагащата му се компенсация, която ще бъде предоставена чрез намаляване на следващи плащания от клиента.

Измененията дават възможност на министъра на енергетиката да определя в типовия договор, сключен с доставчиците, различни дати за предоставяне на заявления, за получаване на необходимата информация от фонд "Сигурност на електроенергийната система" и за възстановяване на получената компенсация от страна на доставчиците към небитовите крайни клиенти. Промяната се налага поради факта, че различните доставчици имат различни условия и срокове за предоставяне на фактурите на своите клиенти.

Със същото решение Министерският съвет възложи на министъра на енергетиката да сключи такива договори с търговците на електрическа енергия, доставчиците от последна инстанция, производителите, които продават директно на крайни небитови клиенти и оператора на организирания борсов пазар на електроенергия.

Плащанията по договорите ще се извършват след получаване на положително становище от Европейската комисия, е регламентирано в решението на Министерския съвет.

Андрей Живков обсъди с държавни секретари по енергетика възможности за компенсации за цената на тока

Андрей Живков обсъди с държавни секретари по енергетика възможности за компенсации за цената на тока

На извънредно заседание на ЕС

Сключването на договорите се налага, за да бъде практически изпълнена приетата от правителството програма за компенсиране на бизнеса, която предвижда всички небитови крайни потребители да получат компенсация в размер на 110 лв. за всеки мегаватчас използвана електроенергия.

Предвижда се тази мярка да действа в период от два месеца - октомври и ноември, като първите компенсации ще бъдат получени от потребителите заедно с октомврийските им сметки за електроенергия, които са дължими през месец ноември.

Промените имат за цел да улеснят прилагането на програмата и ефективната защита на всички небитови потребители на електроенергия от свободния пазар заради високите цени на електрическата енергия.

Припомняме, от края на юни месец ТЕЦ "Марица изток 2" работи на минимална мощност, след спешна среща при президента Румен Радев и министъра на енергетиката, за да решат проблема с ТЕЦ "Марица Изток 2". На 2 юни Върховният административен съд (ВАС) отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по казус, свързан с комплексното разрешително на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и допустимите нива на замърсяване.

Работодателите не за първи път предупреждават за рисковете за бизнеса на енергийния пазар, най-вече заради неадекватното му управление, като през лятото на 2019 г. председателят на АИКБ Васил Велев публично обвини НЕК, че действа като организирана престъпна група.

Само преди няколко месеца те предупредиха, че цената на тока за бизнеса може да поскъпне след пазарното обединение на българо-гръцката граница. Работодателските организации, които поискаха отлагане на това обединение, тъй като българският пазар не е готов за това.