Правим зелен преход без пари. Това заяви проф. Даниела Бобева по време на конференция, посветена на зеления преход, организирана от Института за икономически изследвания към БАН.
Има проблеми с концепциите и теориите за зеления преход, смята Бобева. Имало и методологически дефицити. По думите й голяма част от фотоволтаиците не работят. Прекалено бързото развитие може да доведе и до негативи, според Бобева. Не е вярно, че не сме зелени, категорична бе тя. Частният сектор много бързо се обръщал към зелени инвестиции. Позеленяваме в хубавия смисъл, обясни Бобева. Отмина онзи период, в който се радвахме на комините, които пушат, изтъкна тя.
Въпросът е как да се случи зеленият преход, по думите й. От Парижкото споразумение до сега не сме намалили температурата на земята. Остава въпросът дали зеленото няма да изяде част от природата, както и каква ще е цената на зеления преход. Има различия в климатологията колко необратими и дълбоки са промените в климата. Има неяснота, дублиране, противопоставяне на икономическите теории за зеления преход. Има проблеми и с терминологията.
Основният сблъсък със зеления преход е в теорията за растежа. Въпросът за зеления преход е не дали, а как той трябва да става, според Даниела Бобева. Важен е въпросът дали да стане плавно или шоково. Ограниченост на ресурсите мотивира зеления преход, а ограничеността на ресурсите за зеления преход го демотивира, по думите й. Технологиите изостават от амбициите. Съществува и комфортът на статуквото. Някои учени виждат в зеления преход невидимата ръка на пазара, която се подпомага от използването на данните от природата науки за ресурсния потенциал.
Неолиберално не може да се прави зеления преход, подчерта проф. Бобева. Частният сектор реши да позеленее и го направи много бързо, подчерта тя. Според данни на ЕСО от тази сутрин едва 7% от фотоволтаиците влизат в енергийната система. Металите, необходими за енергийния преход изискват много скъпа енергия и новата зелена инфлация вече е в разгара си. Технологиите не са готови за прехода, по думите й. В много случаи производството на зеленото е "кафяво", подчерта проф. Даниела Бобева.
ВълкСчадъР
на 05.12.2023 в 14:54:58 #4Миналата седмица конската глава Лавров каза че преминаването към зелена енергия е пагубно за света Тая сега ги реди същите глупости, явно платена от някъде
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 05.12.2023 в 11:09:39 #3“ Ограниченост на ресурсите мотивира зеления преход, а ограничеността на ресурсите за зеления преход го демотивира, по думите й. ” Нюза, редактори нямате ли си?
coco7
на 05.12.2023 в 11:01:43 #2Да й сметна защо са 80 милиарда, че няма да може сама. Ще строим два нови ядрени реактора по 1.2ГВ в Козлодуй от нулата. На Запад почти нищо не се строи, но все пак има макар и само два реактора започнати в последните 15 години от които да вземем реални цени Завършеният през май ядрен реактор в САЩ Vogtle 3, започнат на 2.3.2013 струва $17 милиарда за 1250МВ и това е 13 милиарда евро за 1000МВ. Най-ниските прогнози за цената на Hinkley Point C в UK сега е 40 милиарда евро за 3.2ГВ, като има и прогнози за двойно по-висока цена. Дори да вземем най-ниската и тя е както при Vogtle 3 и това прави 62 милиарда лева за двата 1.2ГВ реактора в Козлодуй. Но днес сме свидетели на луда инфлация при метали и труд и до 2033г тези реактори няма как да не се оскъпят с едни минимум 25%. Или колкото и фантастична да звучи цената от 80 милиарда лева, тя е повече от реална. По този начин се правят изчисленията в най-реномираната фирма в света за анализи на цените при АЕЦ Lazard, но те взимат само завършения реактор в САЩ, без незавършения в Англия. Нашите "енергийни експерти" го изчисляват на принципа "дайте да видим колко да кажем за да го пробутаме пред обществото, после НС и МС ще го гласуват, ще минат години в хаос, никой няма да ни търси отговорност какво сме казали".
coco7
на 05.12.2023 в 10:58:38 #1Тази жена не разбира нищо от енергетика, но да я питам разбират ли финансистите като нея от финанси? Въпросът ми е къде са учили и практикували нашите финансисти и политици, че да дават само срещу голи обещания, фалшив ПР и може би подкупи, на някого 80 милиарда за два нови реактора, взети с мъка от данъкоплатците и успешните ни бизнеси? Какво общо има това с разумния капитализъм и демокрацията?