Предвижда се еднократна вноска в държавния бюджет от концесионерите, добиващи подземни богатства, вместо данък. Това обяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, цитиран от БТА.
"С помощта на всички организации, които повдигнаха темата, постигнахме балансирано решение, в което ще има еднократна вноска в рамките на бюджета от всички концесионери на подземни богатства само за 2025 г. на стойност около 140-150 млн. лв.", посочи той. Малинов каза още, че в последните 48 часа се проведени разговори с всички концесионери, които добиват подземни богатства на територията на България. Енергийният министър не подкрепя въвеждането на данък върху подземните богатства, което беше предвидено в проекта за Бюджета 2025, защото очаква то да окаже съществено отражение върху инвестиционния климат и бъдещите инвестиции. С еднократната такса се намира балансирано решение, което удовлетворява и приходната част, и развитието на сектора.
По-късно от служебният кабинет съобщиха, че са внесли в Народното събрание този проект за Закон за държавния бюджет за 2025 г, както и законите за двата малки бюджета. Заради еднократната вноска за 2025 г., в проекта на Закона за бюджета е предвидена актуализация на наредбата, с която се определят концесионните такси. Служебното правителство заявява, че изобщо изготвянето на законопроектите, за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата.
Владимир Малинов обясни, че размерът на вноската ще се определя спрямо очакваните приходи от концесионни възнаграждения за 2024 г.
Припомняме, че пред сградата на Министерския съвет в сряда се проведе протест на миньори срещу предвиденото въвеждане на данък върху добива на подземни богатства, организиран от Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и Синдикална миньорска федерация на КТ "Подкрепа". Данъкът беше предложен от Министерството на финансите като част от мерките за повишаване на приходите в бюджета за 2025 г.
friend
на 13.12.2024 в 20:26:49 #1Малинов не е с всичкия си. 1. За да получи някой разрешително за търсене и проучване на полезни изкопаеми трябва да даде на държавата т.нар "Бонус при подписване". Този бонус не е регламентиран в Закона за полезните изкопаеми (ЗПБ). Не е ясно къде отиват тези пари и защо се дават. Работната програма може да не е добра, но бонусът да е малко по-голям... и така да спечели по-лошата оферта. 2. Концесионната такса не се определя със ЗПБ, а със Закона за концесиите. Предложението на Малинов е парите за Концесионна такса да се определят на базата прогнозен добив, което е нереалистично, защото фирмата, която е дпечелила разрешението за търсене и проучване дава Бонус при подписването... после дава пари за търсене и проучване...много милиони и то за свой риск, а после дава пари за прогнозен добив и чак тогава може да започне подготовка за добива, което трае няколко години. През това време фирмата плаща заплати, техника, офиси и т.н. и пак не е ясно дали някой няма да каже, че парите са малко ... Това само ще изгони потенциалните инвеститори, които и сега липсват. За нефт и газ за сега работещ е само един блок и то той е на приключване. Защо фирмите биха се съгласили на това при положение, че в почти всички страни такива условия няма. Това значи, че ако фирмата очаква да добие полезни изкопаеми за 100 милиарда, трябва да даде предварително 10 милиарда долара???!!! няма как да стане. Да не говорим, че у нас няма толкова полезни изкопаеми, които да привлекат големи фирми. Т.Е. разчита се на интерес от малки фирми... на които обаче им се затваря вратата.