Депутатите отхвърлиха проект на решение за Мораториум върху промяна на предназначението на земеделски земи - държавна и общинска собственост за изграждане на фотоволтаични паркове. Вносител на проекта на решение е лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и група народни представители. Народните представители гласуваха с 62 гласа "За", 67 гласа "против" и 40 гласа въздържали се". Единствената подкрепа на мораториума бе от "Възраждане" и БСП, докато "против" и "въздържал се" гласуваха парламентарните групи на некоалицията - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Очаквано, голяма част от дебатите преминаха в изказвания, реплики от дуплики от страна на опозицията. От "Възраждане" защитиха мораториума си и заявиха, че плодородни обработваеми земи се превръщат във фотоволтаични паркове. Има започнати проекти, които са в работна фаза и една такава забрана би им въздействала към настоящия момент. Формацията на Костадин Костадинов настоява мораториумът да се приеме, тъй като броят на проектите с фотоволтаични паркове нараства лавинообразно.
Георги Свиленски заяви, че БСП ще подкрепи проекта на решение на "Възраждане". От БСП обаче искат от формацията на Костадин Костадинов да обяснят точно какво искат да се забрани и за колко време. От "Възраждане" уточниха, че в проекта на решение ще се запише, че искат да се забрани "временно издаване на разрешения за строеж на фотоволтаични паркове".
С проекта се предлага въвеждането на забрана за отдаване на земеделски земи — общинска или държавна собственост за изграждане на фотоволтаични паркове до изготвянето и приемането на законодателни промени, въвеждащи специфични изисквания на вида, начина и срока за тяхното отдаване. Предвижда се до влизане в сила на законодателна норма, гарантираща правото на ползване на земеделските производители, да бъде спряно изграждането на фотоволтаични паркове върху имоти с начин на трайно ползване ниви, ливади, пасища и мери — общинска и държавна собственост до влизане в сила на законодателна норма.
В срок до три месеца министърът на земеделието и храните и министърът на околната среда и водите следва да предприемат действия по изработване на законодателство, регламентиращо реда и начина на промяна на предназначение на използвани от стопаните земеделски площи във фотоволтаични паркове.
Министерството на земеделието и храните е предоставило становище по проекта за решение, в което подробно е описана процедурата по промяна на предназначението на земеделските земи и всички предвидени в законодателството защитни механизми, целящи защитата на земеделската земя. Отбелязват, че Министерството на земеделието и храните съвместно с Министерство на регионалното развитие и благоустройството би могло да подготви законодателни промени относно изграждането на т.нар. "агрофотоволтаици", когато Министерство на енергетиката предостави конкретните параметри и показатели, на които те следва да отговарят, и след анализ на влиянието на тези видове обекти върху земеделската земя при нейното използване за земеделски цели.
shtimpo
на 07.02.2024 в 14:58:21 #1Някой сети ли се да попита какво ще се случи с панелите след изтичане на експлоатационния им срок? Не се рециклират и не се разграждат, Т.е. няма да изчезнат от само себе си, а не е ясно дали има закон/разпоредба, която да задължава собствениците им какво да се случи с тях… И това като капак на и без това лошата идея да се покриват земеделски земи с такива безполезни неща. Помогнахте на Възраждане да увеличи резултата си на следващите избори, ето това направихте.