Китай приземи космически кораб без екипаж на обратната страна на Луната днес, като ключов момент в мисията им за извличане на първите в света скални и почвени проби. Това предават от Reuters.
Сондата Chang'e-6, оборудвана с набор от инструменти и собствена ракета-носител, се приземи в гигантски ударен кратер, наречен басейн Южен полюс-Ейткен, на обърнатата към космоса страна на Луната в 6.23 ч. Пекинско време, съобщи Националното космическо управление на Китай.
Лунните и космически експерти, участващи в мисията Chang'e-6, описват фазата на кацане като момент, в който шансът за провал е най-висок.
"Кацането на обратната страна на Луната е много трудно, защото няма комуникации с пряка видимост, разчита се на много връзки във веригата, за да се контролира какво се случва - или трябва да се автоматизира какво се случва", разяснява Нийл Мелвил-Кени, технически служител в Европейската космическа агенция, който работи с Китай по един от полезните товари на Chang'e-6.
По негови думи автоматизацията е много трудна, особено на високи географски ширини, защото има дълги сенки, които създават смущения за спускаемите апарати.
Целта на Chang'e-6 е да събере 2 кг. лунен материал за 2 дни, след което да се върне обратно на Земята. Пробите ще бъдат прехвърлени към ракетен ускорител на върха на спускаемия модул, който ще се изстреля обратно в космоса, ще се свърже с друг космически кораб в лунна орбита и ще се върне. Кацането се очаква на около 25 юни в района на Монголия.
Ако всичко върви по план, мисията ще предостави на Китай чист запис за 4,5 милиарда години история на Луната, като това ще хвърли нова светлина върху формирането на слънчевата система.
Припомняме, сондата Chang'e-6 беше изстреляна на 3 май с китайската ракета Long March 5 от центъра за изстрелване на сателити Wenchang на южния остров Хайнан. Тя е достигнала в близост до Луната приблизително седмица по-късно, преди да достигне орбитата в подготовка за кацане.
Чрез Chang'e-6 се бележи третото кацане на Луната в света тази година. Японският спускаем апарат SLIM кацна през януари, последван следващия месец от апарат на американската компания Intuitive Machines.
През 2020 г. Китай проведе първата си мисия за връщане на проби от Луната с Chang'e-5 от видимата страна на Луната.
Другите държави, изпратили космически кораби до нашия спътник, са СССР и Индия. САЩ все още са единствената страна, чийто екипаж е кацал на Луната през 1969 г. Лунната стратегия на Китай включва и първото кацане на астронавт към 2030 г. в партньорство с Русия. Междувременно програмата Artemis на САЩ предвижда кацане на Луната с екипаж до края на 2026 г. НАСА си партнира с космически агенции, включително тези от Канада, Европа и Япония, чиито астронавти ще се присъединят към екипажите на САЩ в мисията.