НАСА загатна как космическият телескоп "Джеймс Уеб" ще промени начина, по който виждаме Вселената, съобщава Си Ен Ен.
Американската космическа агенция представи първата цветна снимка с висока разделителна способност, направена от телескопа, като според учените това е "най-дълбокият кадър на Вселената, правен някога".
Някои от заснетите от телескопа далечни галактики и звездни купове никога не са били виждани досега. Галактическият куп е показан така, както е изглеждал преди 4,6 милиарда години.
"Този отрязък от огромната вселена покрива парче небе приблизително с размер на песъчинка, държана на една ръка разстояние от някой на земята", уточняват от НАСА по отношение на уникалния кадър.
Източник: EPA/БГНЕС
Презентацията се състоя в Белия дом и в нея участва лично президентът Джо Байдън.
Телескопът "Джеймс Уеб" - наследник на "Хъбъл", беше изстрелян в края на декември миналата година и вече се намира на разстояние 1,5 млн. км от Земята. Той е способен да се "взре" в Космоса по-далеч от всички свои предшественици благодарение на огромното си основно огледало и инструментите, които възприемат инфрачервени сигнали. Това му позволява да се взира през облаци от прах.
Телескопът ще изследва обекти в Слънчевата система и атмосферите на екзопланети, които обикалят около други звезди. Целта е да получим информация дали техните атмосфери са потенциално подобни на нашата собствена.
По-късно днес НАСА ще представи още няколко снимки, заснети от "Джеймс Уеб", сред които и спектроскопия на екзопланета. Спектроскопията е инструмент, който позволява да се опознаят химичния и молекулярния състав на отдалечени обекти, а в случай че това е планета, може да се определи нейната атмосфера, да се открие наличие на вода на нея или да се направи анализ на почвата й.