Тежките процедури и големият обем документация са основните пречки за ефективното усвояване на еврофондовете, съобщи на кръгла маса в парламента зам.-шефът на Българската стопанска камара Камен Колев.
Според проведено изследване 35% от анкетираните са заявили, че са кандидатствали за европейски средства. Половината от тях имат намерение отново да кандидатстват.
Другите сериозни проблеми, които потенциалните бенефициенти изпитват, са, че се бавят плащанията по проектите, че е необходим финансов ресурс за самите проекти, че администрацията дава неясни указания за изпълнението и неотчитането на проектите, че липсва прозрачност при оценяването на проектите и че често има спорни текстове, които могат да се тълкуват по различен начин.
В анкетното проучване са участвали представители на неправителствения сектор, академичните среди и бизнеса. Повод за представяне на резултатите от анкетата и обсъждане на проблемите беше новата кохезионна политика на Европейския съюз и съответно новият финансов период 2014-2020г.
В срещата взеха участие и председателят на парламента Цецка Цачева, министрите Росен Плевнелиев, Томислав Дончев, както и посланиците на Унгария и Полша у нас.
Цецка Цачева подчерта, че полското председателство на ЕС, което започна на 1 юли, поставя акцент на кохезионната политика и това е особено важно за страната ни. Тя изрази задоволство, че българският парламент става все по-често арена на подобни дискусии. По думите й въпросът дали България е готова за предизвикателствата на кохезионната политика в следващия финансов период тепърва ще стои с все по-голяма сила.
slonikon
на 13.07.2011 в 20:39:46 #3абе проблема е, че държавата бави парите, а европейският съюз ги е превел навреме и съответно си иска отчетите в срок! ма тва е политиката в момента - да се слага прът в колелата на всичко, що иска да работи

trunka
на 12.07.2011 в 23:25:48 #2Как няма да се откажат ,като от 30 до 50 процента остават за далият добро на проекта!
Sven
на 12.07.2011 в 21:53:10 #1Всеки който е имал вземане-даване с европейски проекти знае каква бюрокрация е. Един документ в няколко екземпляра, десетки формуляри, неясни изисквания, глупави отчети... Бумащината и раздутата администрация ще унищожат ЕС. Трябва да се опростят нещата.