Наблюдава се бум на измамите с криптовалути чрез приложението за съобщения в Telegram. За това алармират от функциониращата и у нас световна борса за цифрови валути Binance. По данни на компанията са често срещани инвестиционните измами у нас и чрез сходната платформа WhatsApp.

В тази връзка от борсата представят съвети за защита на потребителите, като е разработен и специален метод за проверка - Binance Verify.

От компанията отбелязват, че Telegram се използва от търгуващите с криптовалута, защото предлага сигурност и защита на личните данни, но някои функции на приложението създават и възможности за измами. Отчитат се и все повече кибератаки срещу потребителите на Binance през WhatsApp.

"С настъпването на крипто бул маркета, опитите за измами срещу притежателите на криптовалути бележи значителен ръст", посочва Веселин Георгиев, Country Manager на Binance за България. По думите му най-често става въпрос за международни престъпни групи, които обаче атакуват и потребителите в България. "На наша територия сме засичали почти цялата палитра от възможни измами, включително и такива с фалшиви WhatsApp групи. Най-честата практика е кражбата на самоличност на разпознаваеми в компанията лица. Самият аз съм бил имперсониран - измамниците вземат моето име и снимка от публично събитие, и след това се представят за мен", обяснява още той.

Веселин Георгиев уверява, че Binance предприема активни мерки срещу измамите, но съветва и потребителите винаги да подхождат критично и със съмнение. "Binance не създава групи с цел организиране на игри в популярните месинджъри, нито предоставя финансови съвети в тези чатове. Ако попаднете в такава, трябва да сте сигурни, че това е скам. Освен това служител на Binance никога няма да ви пише на лично съобщение в Telegram или WhatsApp, освен ако не става въпрос за измама", посочва още той. Георгиев допълва, че единственият начин връзка с Центъра за обслужване на клиенти на компанията е през официалното й приложение.

От компанията обясняват в детайли какво представляват и как действат Telegram измамите:

Регистриран е значителен ръст на свързаната с Telegram измамна дейност с участието на киберпрестъпници, представящи се за служители на Binance. Измамите обикновено включват фишинг или инвестиционни схеми. Характерна за скамърите е добавената информация за акаунта, отбелязана в секция "биография". Те често използват официалното лого и името на компанията, за да изглеждат надеждни пред потребителите и те да им предадоставят активите си.

Осъдиха мъж на три години условно за измами с криптовалута

Осъдиха мъж на три години условно за измами с криптовалута

Двамата му съучастници сключиха споразумения, одобрени от съда

От Binance систематизират и основните методи, използвани в измамите:

Представяне за служител на компанията

Измамниците често се представят за служители на Binance. Например мним финансов съветник предлага на потребителите предложи участие в скам еърдроп, като изисква да заплатат данъчна такса, за което обаче се предоставя чрез фишинг връзка.

Представяне за Binance бот

Често измамниците се представят за Binance Support бот с потребителско име Binance Support, но с акаунт, който няма общо с компанията и не е официален Binance канал.

Създаване на Binance групов чат в платформите

Потребителите се добавят към Telegram или WhatsApp група Binance с логото на компанията, която има чат канал с фалшив представител на отдела за съпорт на Binance клиенти. Измамникът представя фалшив добив на валута, като иска от потребителите да платят в ETH (Етериум), за да получат фалшив BNB (Binance Coin).

Неофициални TG софтуери

При търсене на "download TG" в търсачката, клиентите могат да попаднат на неофициален TG софтуер. Той обаче може да е "преопакован" със зловредни функции. От Binance отбелязват, че няма официална китайска версия на Telegram и приложението трябва да се тегли единствено от онлайн софтуерни магазини за приложения към съответните операционни системи.

Крипто "giveaway"

Често потребители получават чрез съобщение в Telegram покана за участие в крипто раздаване на награди, в което обаче се изисква съответно заплащане. В повечето случаи тези предложенията са прекалено изгодни, за да са реални.

Защитни мерки

Компанията призовава заинтересованите от търговия с криптовалута да не се доверяват на информацията в поле "bio", защото тя може лесно да се манипулира. Измамниците често скриват потребителското име, докато предоставят "официална" информация в полето Bio, за да заблудят потребителите. От Binance съветват при проверка информацията за акаунта да се обръща внимание на всяка буква в потребителското име - главни и малки букви, както и специалните символи. Някои измамници заместват в полето специални символи или променят големината на буквите, за да приличат акаунтите им на официалните.

Специалния канал за проверка на криптоборсата Binance Verify може да се ползва за верификация на акаунти в социалните мрежи. Чрез въвеждане на потребителското име в лентата за търсене, потребителят прави проверка за автентичността на профила.

Клиентите могат да се застраховат допълнително, като избягват инсталационни пакети от уебсайтове на трети страни. Чрез активиране на 2FA (двуфакторно удостоверяване), могат да затруднят хакерите, като добавят допълнително ниво на сигурност към профила си в TG. Binance съветва да не се споделя лична или чувствителна информация като име, потребителско име, телефонен номер, имейл адрес, пароли, данни за банкови сметки и др., както и да не се следват връзки, споделени от ненадеждни източници.

Арестуваха 13 души, източили над 800 хил. лв. от банкови сметки
Обновена

Арестуваха 13 души, източили над 800 хил. лв. от банкови сметки

Общо участниците са били 15 човека