Подготвя се механизъм за по-добро ефективно управление на държавните дялове, съобщи премиерът Станишев на пресконференция в Министерски съвет.

Правителството ще продължи политика на финансова стабилност и ще се стреми към ефективно изразходване на държавните средства.

Като аргумент за поддържане на такава линия Станишев посочи, че България е на едно от последните места в Европа по ефективност на публичните разходи.

Премиерът обеща да бъде подобрен бизнес климатът, като бъдат облекчени лицензионни и разрешителни режими и бъдат въведени по-ясни правила.

Станишев отново добави, че ще има цялостна експортна политика на страната.
В България все още няма такава политика и това е причина за големия дефицит по текущата сметка на платежния баланс, поясни Станишев.

Най-важният инструмент за компенсация на този дефицит е бюджетният излишък, обясни още Станишев.

Той посочи като добро постижение на правителството, че още за първата половина на тази година страната има 1.4 млрд. лева бюджетен излишък, което е около 3% от БВП.

Станишев поясни още, че увеличението на дефицита по текущата сметка се покрива от излишъка по финансовата сметка на платежния баланс - главно чрез притока на преки чуждестранни инвестиции.

По думите на Станишев бюджетният излишък е застраховката и буфер срещу нестабилността.
Той изтъкна, че първите шест месеца на тази година е увеличен притокът на преки чужди инвестиции, значителна част от които са на зелено, което говори за разкриване на много нови работни места. Според очакванията на Станишев до края на тази година преките чуждестранни инвестиции ще достигнат 2.3 млрд. евро.

Със социалната политика ще бъде направено всичко възможно за увеличаване на доходите, добави още премиерът. Предвидена е и модернизация в образованието и здравеопазването.
Приоритетно ще се развива секторът на информационните и комуникационни технологии, както и изграждането на ефективна администрация, уточни още премиерът.

От своя страна вицепремиерът Ивайло Калфин посочи, че трябва да се откажем от самоцелната приватизация.
Целта е, поясни той, частният капитал чрез приватизацията да носи повече инвестиции и по-добри обществени услуги.