Финансовото богатство на домакинствата нараства с 12% на годишна база като е достигнало близо 41,8 млрд. лв. в края на юни 2012 година. Това става ясно от последния тримесечен анализ за богатството и дълга на домакинствата в България, подготвен от анализаторския екип на УниКредит Булбанк и цитиран от money.bg.
Увеличаването на финансовите активи с около 945 млн. лв. през второто тримесечие беше движено основно от банковите депозити. Спестяванията на домакинствата в банките са набъбнали с 14% за една година, като към 30 юни възлизат на 32,4 млрд. лева.
Спестяванията в пенсионните фондове са се увеличили със 196 млн. лв. през второто тримесечие, благодарение на задължителните вноски и са достигнали малко над 5 млрд. лв. Животозастрахователните резерви пък отново допринесоха за ръста в богатството на домакинството и достигнаха 628 млн. лв., което е повишение от близо 14% за една година.
В неблагоприятна посока обаче отново са се развили инвестициите, пряко свързани с местния финансов пазар. Вложенията в акции са намалели със 140 млн. лв., а в дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) - с 21 млн. лв.
„Като цяло през второто тримесечие на годината домакинствата ускориха темповете, с които заздравяват общата си финансова позиция", коментира Милен Касабов, старши икономист в УниКредит Булбанк.
По думите му растежът на финансовото богатство се ускорява, докато дългът засилва темповете си на спад. Така коефициентът, измерващ нивата на задлъжнялост (дълг спрямо финансови активи, б.р.),е намалял до 49%.
Общото нетно богатство на домакинствата към 30 юни 2012 г. възлиза на 229 млрд. лева, докато преди година стойността му е била почти същата, но въпреки това, за второ поредно тримесечие се отчита ръст. Това се дължи на по-бързия ръст на финансовите активи в сравнение със спада в жилищните имоти.
Общият обем на ипотечните кредити е намалял с 0,5% на годишна база през второто тримесечие на тази година до над 9,3 млрд. лв. Изтеглените ипотечни заеми от небанкови финансови институции са се свили с 12% до 566 млн. лв. към края на юни 2012 г., а с близо 27 млн. лв. са намалели кредитите с ипотеки от банки за последната година. Към края на второто тримесечие техният обем се равнява на 8,8 млрд. лв.
„Натискът на пазара на ипотечни кредити може да продължи в следващите тримесечия поради устойчиво слабия жилищен пазар и възможни отписвания", смята Милен Касабов.
Дългът на домакинствата е намалял с 1.3% на годишна база до 20,5 млрд. лв., като темповете на спад са се ускорили още повече в сравнение с предходните тримесечия. Така дългът, само през последната година, е намалял с 270 млн. лв.
Потребителските кредити от небанкови финансови институции потвърдиха слабостта от първото тримесечие, обръщайки положителната тенденция от миналата година. Те са в размер на 838,3 млн. лв. и така са намалели с 14 млн. лв. спрямо първите три месеца на 2012 г.
Потребителските кредити от банки продължават да намаляват бавно, като спадът в заемите в лева е почти компенсиран от ръст на тези в евро. Към 30 юни банките са отпуснали потребителски кредити на стойност 7,4 млрд. лв., като се отбелязва спад от близо 2% за една година.
Овърдрафтите (включително кредитните карти) също продължиха да намаляват значително и вече са със 148 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано. Според доклада на УниКредит Булбанк липсата на апетит към потребителски кредити може да означава устойчива слабост във вътрешното потребителско търсене.
Другите кредити, както от банки, така и от небанкови институции (селскостопански, свързани с обучение и други кредити) нараснаха както на тримесечна, така и на годишна база, докато лизинговите договори (основно свързани с покупка на автомобили) нараснаха леко за първи път след дългия и силен спад започнал през 2009 г.
Все пак, лизинговите договори продължават да регистрират спад на годишна база от 15%. Анализаторите на банката смятат, че това може да означава, че е достигната временна стабилност, докато по-значителен и устойчив ръст в търсенето е малко вероятен.
Miki
на 09.10.2012 в 20:09:17 #6Ебати наглеците! Бива да ни правят на глупаци, щото сме си такива, но чак пък толкоз? Заради кризата едрия капитал и олигарсите не въртят парите си. Не ги инвестират поради факта, че при тези условия няма да им донесат печалба и ги "вдигат на трупчета" естествено в банките. Демагозите от нюза пък ни правят на глупаци, като представят тези пари на всички българи. Господа от нюза, защо ни обиждате?
benevolent
на 08.10.2012 в 20:45:57 #5като служител за малко в БНБ преди да направят кризата се убедих, че има контрол на съзнанието на много висши служители там с импланти свързани с нервната система, позволяващи контрол на съзнанието на безжична мрежа на някой от телекомите и има внимателно организирана мафия (въвлечена е и ЕК). подбират ходовете си много внимателно като, за да надуят кредитния бум писаха, че всичко е нормалн и благоприятно и публикуваха пейпър че ще се смоотне балона създаден от кредитната експанзия като, че ли никога не са чували за съдън стоп. После публикуваха пейпър, който казва че кредитите не са значима (или умишлено прпусната) променлива за размера на вноса. Причината да коментирам, е че има брутална наглост и корупция, като никой не иска да си признае (или обясни) и е вероятно кризата да се повтори или картелът на Банките регистрирани в Австрия (Уникредито, ДСК, Райфайзен) задържи лихвите високи за дълго време.
boris
на 08.10.2012 в 14:37:57 #4Янакиев Подобна глупост не съм чел скоро. Това е също толкова тъпо, колкото и онова за преизпълнението на петилетката. За сведение - само от началото на тази година са фалирали над 8 000 фирми, и са освободени над 50 000 работни места. ------------------------------------------------------------------------------------------------ Това повече потвърждава написаното в статията, отколкото да го оборва. Когато има период на масови фалити на търговци и предприемачи се наблюдава именно това - повишение на влоговете в банките, защото част от средствата които до тогава са били оборотни /тоест са служели за бизнеса им/ и след прекратяването на дейността са били "спасени" се озовават като влогове в банките.
izotzadze
на 08.10.2012 в 13:51:53 #3трите нули ли си или задраскани нули статистика и социология в България са като дървено желязо. Човекът ти казва това, което ние, дето живеем в реалния, а не в измисления свят като теб, виждаме. А ако говорим за истински статистики - по всички европейски и вече африкански критерии и статистики няма нещо под владичеството на тиквата да не остъргваме последните места

XXX
на 08.10.2012 в 13:19:56 #2".....а цената на зеленчуците никога не е била толкова висока от 1997-ма насам." Мда, какво са някакви си статистики пред такъв съкрушителен аргумент.

Янакиев
на 08.10.2012 в 13:04:07 #1Подобна глупост не съм чел скоро. Това е също толкова тъпо, колкото и онова за преизпълнението на петилетката. За сведение - само от началото на тази година са фалирали над 8 000 фирми, и са освободени над 50 000 работни места. Инфлацията е 2 пъти спрямо миналогодшината, а цената на зеленчуците никога не е била толкова висока от 1997-ма насам. Кризата буквално разбива БГ икономиката в момента ! .