Цялостното овладяване на инфлационния процес е много трудно, тъй като до голяма степен той е индуциран отвън. Повишаването на цените на газа, електричеството дойде от съответните процеси в европейския пазар. В страна, която е във валутен борд и липсва Централна банка, която да провежда антиинфлационна политика, не може цялостно да бъде овладян инфлационният процес. Това заяви икономическият експерт проф. Ганчо Ганчев в студиото на "Денят ON AIR" на Bulgaria ON AIR.
Според него, отделни цени биха могли да бъдат контролирани, но това поражда други напрежения в икономиката.
Ганчев коментира и евентуалните последици от мораториума, който не намира за необходимата мярка.
"Ако цените бъдат замразени и разходите на някои енергодоставящи дружества нараснат, естествено те няма да могат да финансират своите програми, което може да доведе до физическо спиране на тока и режим", подчерта той.
Според него, тази мярка бе въведена, за да може правителството да изработи мерки за по-цялостно решаване на въпроса, вероятно с преразпределение на ресурси между държавните предприятия и потребителите, компенсиране на потребителите, на енергоразпределителните дружества, на топлофикациите.
Проф. Ганчев е на мнение, че мораториумът, който беше въведен, дава обективно на правителството време да осмисли своите действия и да избегне едни по-тежки последици за икономиката.
"Поскъпването на тока доведе до това, че България има необходимите ресурси. Ние изнасяме електричество по високите цени, а това води до натрупване на ресурси в определени играчи у нас и има какво да се преразпределя", заяви икономическият експерт.
Той е на мнение, че инфлацията догодина ще бъде най-вероятно над 5-6 процента.
null
на 30.12.2021 в 09:29:08 #2Иначе да, прав е, инфлацията в случая е привнесена и не е нещо, което можем да контролираме. И мораториумът - дори да не убие нещо - е половинчата и популистка мярка на едни псевдо-десни, които загубиха господстващото си положение след 12 години, прегърната от едни псевдо-леви, които се сринаха до ниво "отмираща партия" поради липса на каквато и да е идеология. "Мижи куме да те лажем" е цялата работа, уж "колко сме загрижени за вас".
null
на 30.12.2021 в 09:25:29 #1чакай малко бе, пич, какво преразпределяне? това да не ви е планова икономика по карл маркс? всички искаха свободен пазар, борсови цени, държавата да не регулира... лапайте сега и тихо...