Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Това съобщават от Института за пазарна икономика (ИПИ).

От организацията подчертават, че приемането на удължителен закон дава по-голяма правна сигурност, тъй като отваря възможност за разписването на конкретни разходи и ангажименти.

Според ИПИ, ако текущата законова рамка позволява да се избегне непосредствена бюджетна криза, то влизането в нова година без приет бюджет създава рискове както за предвидимостта на бизнес средата и икономиката като цяло, така и за нормалното функциониране на институциите, в т.ч. местните власти.

ИПИ отбелязва, че народните представители едва ли ще приемат в срок внесения бюджет от служебното правителство, като го критикуват остро. В същото време финансовият министър не желае да изтегли предложената рамка на държавните финанси и няма намерение да внася т. нар. "удължителен закон".

Институтът изтъква, че тези варианти са предвидени в устройствените закони на трите големи бюджета в държавата. Според ИПИ няма поводи да се чертаят апокалиптични картини заради неприемането на Бюджет 2025 на време.

В позицията на ИПИ се подчертава, че всички местни плащания, в т.ч. делегираните от държавата дейности, ще се запазят в същия размер като предходната година. Ще продължат и всички плащания по бюджета на ДОО. Не следва да има проблем с пенсиите и различните обезщетения. Също така всички плащания по бюджета на НЗОК (за болнична помощ, лекарства и т.н.) ще продължат да се извършват.

ПП-ДБ зоват Людмила Петкова да внесе удължителен бюджет

ПП-ДБ зоват Людмила Петкова да внесе удължителен бюджет

Абсолютно безобразие е, че още няма комисии, категоричен бе Асен Василев